Nalazite se
Članak
Objavljeno: 26.10.2015. 14:58

Wendelstein 7-X 

VIDEO: Dovršen najluđi fuzijski reaktor na svijetu

Znanstvenici njemačkog instituta Max Planck dovršili su Wendelstein 7-X fuzijski reaktor čija izrada im je predstavljala noćnu moru.

VIDEO: Dovršen najluđi fuzijski reaktor na svijetu

Svi znamo da je fuzijska energija nešto što bi nam trebalo donijeti mnoge koristi u energetici 21. stoljeća. Stoga se u svijetu troše veliki novci za projekte izrade fuzijskih reaktora, među kojima se ističe projekt koji vodi Oak Ridge National Laboratory u SAD-u, koji je narastao do tih razmjera da su o njegovim postrojenjima već počele kolati teorije zavjere o korištenju alienskih tehnologija i Teslinom oružju koje može izbrisati čitave države na pritisak gumba.

Na žalost, taj veliki američki nacionalni istraživački projekt, ima velikih problema s razvojem fuzijskog reaktora, obzirom na njegov Tokamak dizajn, koji se koristi u većini drugih projekata ovog tipa u svijetu, te podrazumijeva magnetno polje oblika prstena, koje se sastoji od dva magnetna polja koja daju rezultantno polje u kojem se kreće plazma.

Fuzijski reaktori Tokamak dizajna koriste električnu struju kako bi zavrtili super vruće plazmene elektrone i ione u trodimenzionalnu petlju. To je dobar način za zadržavanje plazme, ali ne i za sigurnost, jer ukoliko nestane struje, ili dođe do nekog magnetskog poremećaja, dolazite u opasne probleme.

Za razliku od Tokamak dizajna, znanstvenici njemačkog Max Planck instituta su krenuli drugim, praktičnijim putem. Oni su nedavno dovršili izradu reaktora pod nazivom Wendelstein 7-X (W7-X), koji se temelji na konceptu pod nazivom Stellarator. Taj koncept razvijen 50-ih godina prošlog stoljeća od strane znanstvenika Lymana Spitzera, svojevremeno je napušten u korist Tokamak dizajna, no upravo zbog sigurnosnih razloga, njemački znanstvenici i još nekoliko laboratorija u svijetu mu se odlučilo vratiti.

WX 7

Ukratko rečeno, Stellarator dizajn je sekcije prstena zavrnuo poput trkaće staze za autiće igračke, čime se uz dodatak upravljanja pomoću super računala, omogućuje znatno veća sigurnost u održavanju plazme i ograničavanju njezine brzine.

Koliko je zahtjevan bio ovaj projekt za koji znanstvenici i inženjeri  kažu da je "dizajniran u paklu", možete pogledati u ovom time-lapse videu.

Treba navesti da W7-X još nije upogonjen, jer tim čeka dozvolu stručnjaka koji rade za njemačke vlasti, a oni će početi inspekciju idući mjesec. Ako sve prođe kako se nadaju, ovo bi moglo predstavljati veliki korak kojim ćemo biti znatno bliži fuzijskoj energiji.

WX-7 bi trebao dokazati da su Stellaratori bolji izbor od Tokamaka za komercijalne električne fuzijske centrale, u kojima trebate učiniti sve što možete kako biste izbjegli nesreće. Fuzijski reaktori koji donose veću, jaču i čišću energiju pomoću procesa koji podsjećaju na one na Suncu,  bliži su nam više nego ikada prije. 

Dakako, osim ovog problema, potrebno je još riješiti i "sitnicu" da količina dobivene električne energije bude veća od one koja se utroši za njezino dobivanje. 

Izvori: Max Planck InstituteScience AAAS

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->