Nalazite se
Članak
Objavljeno: 16.04.2014. 10:53

SCOPES 

Ruđerovci razvijaju nove materijale za pohranu vodika

Znanstvenici IRB-a postali partneri međunarodnog tima koji radi ne europskom SCOPES projektu.

Ruđerovci razvijaju nove materijale za pohranu vodika

Još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća vodik se razmatra kao potencijalna zamjena za fosilna goriva. Produkt gorenja vodika je voda koja je potpuno bezopasna, dok su produkti izgaranja fosilnih goriva otrovni, uzrokuju efekt staklenika i onečišćuju okoliš. Također, u usporedbi s benzinom, vodik je lakši, bogat energijom i sveprisutan.

Obzirom na sve njegove prednosti postavlja se pitanje zašto onda ne koristimo vodik u zamjenu za štetna fosilna goriva. Kako bi to bilo moguće znanstvenici prvo moraju pronaći način kako pohraniti vodik u siguran spremnik pod tlakom, a da on bude dostupan. Međutim, do danas još uvijek nije stvoren materijal koji bi ispunjavao sve navedene uvjete. 

L1020924

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) doc. dr. sc. Igor Đerđ i dr. sc. Jasminka Popović postali su partneri na europskom projektu u sklopu SCOPES programa suradnje Švicarske konfederacije sa zemljama istočne Europe kojeg financira Švicarska zaklade za znanost (SNSF) u ukupnom iznosu od 1,5 milijuna kuna (240.000 CHF). 

Cilj je ovog multidisciplinarnog projekta razviti nove materijale za pohranu vodika, plinsku adsorpciju i separaciju. Takvi novi materijali svoju potencijalnu primjenu mogli bi naći i u industriji hibridnih vozila za skladištenje vodika. 

Međunarodni tim znanstvenika pokušat će kombinirati anorganske i organske molekularne spojeve, koji se inače ne kombiniraju, kako bi dobili sasvim novi materijal s hibridnim svojstvima. ''Pri tome ćemo koristiti moderne principe molekularnog dizajniranja takvih novih spojeva. Želimo razviti način na koji ćemo krojiti nove materijale koji bi pokazivali točno željna svojstva'', objašnjava dr. Popović. 

L1020929

''Glavno postignuće ovog projekta bit će u iniciranju novih istraživanja koja će u konačnici uvesti kristalni inženjering u fiziku i kemiju hidrida s namjerom otkrivanja novih funkcionalnih materijala. Projekt je generalno kristalografske i kristalokemijske naravi što se simbolično podudara s međunarodnom godinom kristalografije 2014.'', objasnio je dr. Đerđ. 

Program SCOPES koji provodi Švicarska zaklada za znanost namijenjen je istraživačkim skupinama i institucijama u Švicarskoj i Istočnoj Europi koji bi željeli pokrenuti zajedničku suradnju u istraživanjima. Sadašnja faza programa za razdoblje 2013.- 2016. raspolaže s proračunom od 16 milijuna CHF, a obuhvaća pet različitih programa financiranja. 

Izvor: IRB

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->