Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.07.2011. 10:47

Energetika 

Sunčane ćelije koje "vide crveno"

Metamaterijali koji su u stanju konvertirati fotone slabije snage u iskoristive valne duljine mogli bi značajno poboljšati efikasnost sunčanih ćelija.

Sunčane ćelije koje "vide crveno"

Znanstvenici Stanfordskog sveučilišta demonstrirali su paletu materijala koji omogućavaju iskoristivost sunčanih ćelija valnog područja sunčevog spektra koje je do sada odlazilo u "otpad".

Materijali koji se apliciraju na pozadinu sunčanih ćelija mogu konvertirati crveno i skoro infracrveno svjetlo, koje se do sada nije moglo iskoristiti i pretvoriti u korisnu energiju.

Znanstvenici Stanforda će na ovom projektu surađivati s Boschovim istraživačkim centrom iz Kalifornije, kako bi kroz najkasnije 4 godine mogli demonstrirati efikasnost novih sustava sunčanih ćelija.

Dokazano je kako najbolje današnje sunčane ćelije, izrađene od silicija, mogu iskoristiti samo 30% sunčevog svjetla. Razlog toga leži u činjenici što aktivni materijali u sunčanim ćelijama ne mogu ući u interakciju s fotonima čija energija je preslaba.

 najbolje današnje sunčane ćelije mogu iskoristiti samo 30% sunčevog svjetla 

Proces pod nazivom upconversion ili "nadkonverzija" ovaj bi problem trebao riješiti uparivanjem boja koje apsorbiraju fotone postojećih valnih dužina i potom ih reemitiraju u fotone kraćih valnih dužina.

Voditeljica znanstvenog tima Stanforda, profesorica Jennifer Dionne, vjeruje kako mogu unaprijediti konverziju sunčevog svjetla u energiju amorfnih silicijskih ćelija za 11 do 15%.

Prema riječima Inne Kozinsky, znanstvenice iz Boscha, koncept nadkonverzije nije nov, ali nikada nije demonstriran u radu sunčane ćelije. Nadkonverzija zahtijeva dvije vrste molekula koje apsorbiraju fotone relativno visokih valnih dužina, kombiniraju njihovu energiju i potom je reemitiraju kao jaču energiju. Problem je u tome što su šanse interakcije dviju molekula u isto vrijeme i u istom energetskom stanju vrlo male. Stoga Dionne i njezin tim razvijaju nanočestice koje bi se dodale u taj sustav i time povećale šansu za to.

nadkonverter

Zeleno lasersko svjetlo se nadkonvertira u plavo svjetlo sustavom boja i metalnih nanočestica. FOTO credit: Jennifer Dionne

Kako bi proizvela bolje nadkonverzivne sustave, Dionne dizajnira metalne nanočestice koje se ponašaju kao sićušne optičke antene, usmjeravajući svjetlo u dva sustava različitih boja, tako da su one izložene većoj količini svjetla u isto vrijeme, što stvara veću količinu nadkonvertiranog svjetla i potom ga više usmjerava prema kraju sustava koji ga pretvara u energiju.

Listići takvog materijala mogli bi se postaviti na dno sunčane ćelije, odvojeni od nje slojem električne izolacije.

Inna Kozinsky kaže da bi Bosch za 3 godine mogao demonstrirati nadkonverziju crvenog svjetla u sunčanoj ćeliji, a nadkonverziju infracrvenog za 4 godine, dok bi se komercijalna Boschova ponuda sunčanih ćelija ove tehnologije mogla očekivati kroz 10 godina.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->