Nalazite se
  • Zdravlje
  • FLAMES stimulator za oštećenu kralježničnu moždinu
Članak
Objavljeno: 18.10.2011. 15:25

NJIT 

FLAMES stimulator za oštećenu kralježničnu moždinu

Znanstvenici NJIT-a objavili nove rezultate istraživanja implantata za pomoć osobama s oštećenom kralježničnom moždinom.

FLAMES stimulator za oštećenu kralježničnu moždinu

Mesut Sahin, bioinženjer na NJIT, testira mikroelektrični stimulator za osobe s ozljeđenom kralježnicom. PHOTO Credit: NJIT.

Novi bežični implantati na kojima rade znanstvenici Instituta za tehnologiju u New Jerseyu (NJIT), ovih su dana privukli veliku pažnju medicinske javnosti.

Dr Mesut Sahin, profesor Odjela biomedicinske inženjerije NJIT-a, objavio je i prezentirao svoja nova otkrića u razvoju mikroelektričnih stimulatora za osobe s povredama kralježične moždine.

Njegov trogodišnji rad za koji je dobio 1,4 milijuna dolara sredstava za istraživanja od Nacionalnih instituta zdravlja (NIH), doveo je do tehnologije pod akronimom FLAMES (floating light activated micro-electrical stimulators).

Tehnologija se u osnovi sastoji o sićušnog poluvodičkog uređaja koji bi trebao omogućiti osobama s ozljedama kralježične moždine da povrate neke motoričke funkcije koje su izgubili nakon povrede.

 FLAMES aktivira živce ispod ozljeđenog mjesta i time omogućuje korištenje mišića koji su bili paralizirani 

Sustav funkcionira na taj način da se mikrostimulator "energizira" zrakom infracrvenog svjetla preko optičkog vlakna koje se nalazi u blizini kralježnične moždine, čime se aktiviraju živci ispod ozljeđenog mjesta i time omogući korištenje mišića koji su bili paralizirani.

U radu objavljenom u publikaciji The Journal of Neural Engineering, stoji kako je sustav FLAMES već uspješno testiran na kralježničnim moždinama štakora.

"Naši in vivo testovi ukazuju kako se FLAMES može koristiti za intraspinalnu mikrostimulaciju, čak i kod najdubljih implantata u kralježničnoj moždini štakora", navodi Sahin.

Električna aktivacija centralnog i perifernog živčanog sustava se istražuje već više desetljeća, te su nastali mnogi uređaji koji su već ušli u kliničku praksu, poput umjetnih pužnica, a mikrostimulatori za povratak motoričkih funkcija nakon ozljeda kralježnične moždine razvijaju se također već dugo i postižu zavidne rezultate, no svima je zajedničko što nisu bežični, za razliku od FLAMES-a.

"Vjerujemo kako će jednom kad FLAMES uđe u klinički stadij, paralizirani pacijenti s ozljedama kralježnične moždine biti u mogućnosti povratiti vitalne motoričke funkcije", kaže Selim Unlu, profesor električne i računalne inženjerije na Sveučilištu Boston, koji radi na ovom projektu sa Sahinom.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->