Nalazite se
Članak
Objavljeno: 19.04.2012. 14:50

Genetika 

Personalizirani miš kao osobni medicinski avatar

Znanstvenici žele proizvoditi personalizirane miševe koji bi služili za liječenje zdravstvenih problema.

Personalizirani miš kao osobni medicinski avatar

Kada jednom završite u bolnici, zajedno s provjerom vaših vitalnih funkcija i krvne slike, doktori bi vam mogli dodijeliti vašeg osobnog miša. Na stvorenje s imunološkim deficitom će se transplantirati vaše tkivo, što će omogućiti imitaciju vašeg imunološkog sustava ili čak vaše specifične vrste raka. Potom će doktori moći isprobati koktel lijekova ili genetskih terapija na vašem mišu koje bi mogle vama pomoći.

Dva tima istraživača rade na personaliziranim modelima miševa ili mišjim avatarima, koji bi mogli poslužiti doktorima da pronađu prave oblike liječenja. Doktori bi mogli isprobavati različite kombinacije lijekova kako bi vidjeli koja funkcionira najbolje, a ako pogriješe, stradati može samo miš, a ne ljudski pacijent.

U jednom nedavnom istraživanju, australski istraživači su radili s pacijentom oboljelim od raka gušterače pokušavajući naći genetske mutacije koje bi omogućile lijekovima da utječu na rak, prenosi Nature World. Transplantirali su komad pacijentovog tumorskog tkiva na miša s oslabljenim imunološkim sustavom kako miš ne bi odbacio transplantat. Testirali su lijekove protiv raka za koje su putem genetske analize mislili da bi mogli funkcionirati, i bili su u pravu – tumor se smanjio nakon što su lijekovi primijenjeni. Nažalost, pacijent je preminuo prije tog postupka. Istraživači su predstavili svoj rad na konferenciji prošli tjedan.

U drugom istraživanju, doktori sa Sveučilišta Columbia su stvorili mišjeg avatara za ljudski imunološki sustav koji bi mogao poslužiti za proučavanje autoimunih bolesti. Glavna autorica Megan Sykes i njene kolege su transplantirale stanice ljudske koštane srži na miševe koji je također imao oslabljeni imunitet. Taj posao je trajao nekoliko tjedana, ali na kraju je miš imao potpuni ljudski imunološki sustav, uključujući T stanice, beta stanice i mijeloidne stanice koje stvaraju druge imunološke stanice.

Sykes planira koristiti ovog osobnog miša kako bi proučavala dijabetes tipa 1 kojeg uzrokuju zalutale T stanice koje napadaju stanice za proizvodnju inzulina u gušterači. Ovaj rad je objavljen u Science Translational časopisu.

Iako je personaliziranje miša zamršeno i može oduzeti puno dragocjenog vremena, ova istraživanja nagovještavaju budućnost u kojoj personalizirana medicina znači puno više od samo genetskih profila. Ako liječnici mogu testirati svoje hipoteze na vašim virtualnim oblicima, radije nego direktno na vama samima, možda će više riskirati. Naposljetku, pacijenti bi mogli dobiti bolju skrb, zahvaljujući miševima na prvoj liniji obrane.

Baš nas zanima što će o ovome misliti udruge za zaštitu životinja. 

Izvor: znano.st

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->