Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.04.2012. 12:41

Sveučilište Glasgow 

Kućni 3D replikator lijekova

Škotski znanstvenici razvijaju sustav izrade lijekova kućne izvedbe 3D printerom.

Kućni 3D replikator lijekova

Izrada lijekova je strogo kontroliran sustav koji objedinjava farmaceutske tvornice u kojima vladaju strogo propisani uvjeti, državne organizacije koje se bave strogom kontrolom sredstava za liječenje, te zakonsku regulativu koja onemogućava izradu lijekova od strane neovlaštenih proizvođača.

Znanstvenici Sveučilišta u Glasgowu nemaju namjeru ilegalno izrađivati lijekove vlastite izrade, već razvijaju sustav 3D printanja, koji će omogućiti daleko jeftiniju izradu lijekova, a posebice bi bio zanimljiv za siromašne zemlje trećeg svijeta.

Znanstvenici su napustili sustav strogo steriliziranih laboratorija i započeli s razvojem onoga što nazivaju "reakcijske komore", odnosno polimerskih gelova koji sadrže sredstva za stvaranje kemijskih reakcija.

U sadašnjoj fazi ova tehnika je još daleko od primjene u praksi, ali njihovi rezultati ukazuju da se na taj način mogu proizvoditi efikasni lijekovi bez potrebe za visoko steriliziranim  prostorima i strogo kontroliranim uvjetima.

Ovom metodom znanstvenici namjeravaju omogućiti jeftiniju proizvodnju lijekova koja bi se mogla provoditi u manjim tvrtkama i zemljama trećeg svijeta, no spominju i jednu viziju koja se zasigurno neće dopasti organizacijama koje se bave kontrolom i zaštitom lijekova. 

Naime, oni vjeruju kako bi jednog dana korisnici (bolesnici) mogli sebi uštedjeti put do ljekarne, te si isprintati potrebne tablete 3D printerom kod kuće. Sustav bi mogao raditi na taj način da kupite poseban 3D printer za lijekove, koji bi sadržavao polimerske gelove, te u njega postavite kazetu sa primjesama za punjenje "reakcijskih komorica".

Liječnik bi elektronskim putem mogao poslati recept direktno vašem 3D printeru za lijekove, koji bi umiješao potrebne supstance u te komorice, te vam izradio potrebne tablete.

Naravno, tu se radi u spekulaciji za daleku budućnost, no činjenica je da se 3D printanje u današnje vrijeme polako širi na sve sfere naših života, pa tako ni replikator za lijekove nećemo odbaciti kao nešto nemoguće.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->