Nalazite se
Članak
Objavljeno: 17.07.2012. 14:26

UEV litografija 

Intel i ASML produžuju Mooreov zakon

Postojeća tehnologija izrade čipova dovela je Intel do zida koji hitno treba probiti.

Intel i ASML produžuju Mooreov zakon

Tehničar ASML-a radi na prototipu stroja za proizvodnju računalnih čipova pomoću ultraljubičaste tehnologije, što je proces koji bi omogućio produživanje Mooreovog zakona još nekoliko desetljeća. Photo Credit: ASML

Intel je ovih dana objavio kako će investirati 4 milijarde dolara u nizozemsku tvrtku ASML, koja proizvodi opremu za proizvodnju čipova.

Ovaj potez je posljedica male krize u kojoj se našao ovaj veliki proizvođač procesora, jer njihova tehnologija koja je dovela do razvoja 22-nanometarskih čipova, još može isporučiti samo dvije nove generacije, 14-nanometarske i 11-nanometarske, koje će se pojaviti tijekom 2013. godine, a potom će ih trebati zamijeniti potpuno drugom tehnologijom proizvodnje.

Mada se u svijetu razvijaju nove vrste čipova koji obećavaju još više snage na manjem prostoru, one su još uvijek u eksperimentalnim fazama, stoga si Intel i ASML kupuju vrijeme izradom strojeva i alata koji će omogućiti proizvodnju nekoliko novih generacija čipova, koji bi trebali održati Mooreov zakon.

Mooreov zakon je u prvoj inačici iz 1965. govorio da se svake godine količina tranzistora na jednom silikonskom čipu udvostručava, no 1975. je modificiran, pa sada kažemo da se to po Mooreu dešava svake dvije godine.

Tehnologija koja bi trebala omogućiti produžetak Mooreovog zakona iza 2013. godine je poznata kao EUV (ekstremno ultraljubičasta) litografija. Ona koristi svjetlo za zapisivanje uzoraka u kemijske slojeve na vrhu silikonskog wafera , koji se potom kemijski urezuje u silicij kako bi nastale komponente čipa.

EUV litografija koristi zrake visoke ultraljubičaste energije koje su bliže rendgenskim zrakama nego vidljivom svjetlu.

To je posebno zanimljivo stoga jer EUV svjetlo ima kratke valne dužine oko 13 nanometara, čime omogućava izradu manjih detalja nego 193-nanometarsko ultraljubičasto svjetlo koje se koristi u litografiji danas.  

Tehnologija koju danas posjeduje ASML, Intelu na žalost ne može garantirati da će novi alati biti u stanju proizvoditi željene nove generacije čipova u zadanom roku, stoga je ovih 4 milijarde dolara ASML dobio za proizvodnju alata za već planirane 11-nanometarske Intelove čipove.

"Ako ćemo tom tehnologijom moći proizvoditi 11-nanometarske, onda ćemo i sljedeće generacije", kažu iz Intela.

Peter Wennink, šef financijskog sektora ASML-a, nakon potpisivanja ugovora s Intelom, pozvao je i druge tvrtke da na sličan način podupru njihov razvoj, jer će od nove tehnologije čitava industrija povećati svoj profit.

"Ulaganja u našu tehnologiju će osigurati novoj generaciji čipova da budu još brži, a na kraju će najviše koristi imati korisnici", kaže Wennink.

Pretpostavljamo kako Wennink cilja na Samsung i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, dva najveća proizvođača čipova iza Intela, koje bi rado želio dobiti za svoje partnere.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->