Nalazite se
Članak
Objavljeno: 12.11.2011. 13:01

Spolovi 

Hrvatska pedeseta po ravnopravnosti spolova

Svjetski ekonomski forum izdao je novi izvještaj o globalnoj (ne)ravnopravnosti spolova.

Hrvatska pedeseta po ravnopravnosti spolova

Žene su gotovo ravnopravne s muškarcima diljem svijeta na području zdravlja i obrazovanja, ali još kaskaju za njima kad su u pitanju gospodarska i politička participacija i mogućnosti, stoji u novom izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma.

U izvještaju o globalnoj rodnoj neravnopravnosti kaže se da je za 96 posto smanjena nejednakost u zdravlju i 93 posto u obrazovanju, u usporedbi s ekonomskom nejednakosti koja je manja za dvije trećine i nejednakosti u političkoj participaciji, koja je smanjena samo za petinu.

Na vrhu popisa od 135 zemalja uvjerljivo sjede Island, Norveška, Finska, Švedska i Irska, a posljednjih su pet Saudijska Arabija, Mali, Pakistan, Čad i Jemen.

Hrvatska je 50. na toj listi, što je uspon u odnosu na prošlogodišnje 53. mjesto i 54. mjesto iz 2009., ali i dalje zaostatak u odnosu na 16. mjesto 2006. i 2007. godine.

U odnosu na 2010. Njemačka se s 13. popela na 11. mjesto, a Britanija je pala za jedno mjesto i sad je 16. Kina je ostala na 61. poziciji, a Rusija je skočila za dva mjesta, na 43.

Među uspješnim politikama nordijskih zemalja koje identificira izvještaj nalaze se i obvezni očev roditeljski dopust, izdašni paket porodiljskog koji financiraju poslodavci i socijalno osiguranje, porezni poticaji i programi povratka u svijet rada nakon majčina porodiljnog.

Iako su Sjedinjene Države šeste po ekonomskoj participaciji i mogućnostima, percipirana nejednakost plaće za isti posao ostaje visoka, pa su Sjedinjene Države 68. na svijetu po toj varijabli.

U Kini gotovo tri četvrtine žena radi, ali muške plaće brže rastu, kaže se u izvještaju.

Žene su gotovo polovina japanskih polaznika tercijarne edukacije, "ali samo devet posto njih zauzima vodeće položaje, što pokazuje nedovoljnu iskorištenost ženskoga dara u toj zemlji", kaže se u izvještaju.

Hrvatska je svoj najbolji rezultat u rodnoj ravnopravnosti ostvarila na području zdravstva, a najlošiji u sudjelovanju u gospodarstvu i ekonomskim prigodama.

izvor: biologija.com.hr

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->