Nalazite se
  • Zdravlje
  • Lijekovi regeneriraju slušne stanice gluhog miša
Članak
Objavljeno: 20.01.2013. 09:58

Nada za metalce 

Lijekovi regeneriraju slušne stanice gluhog miša

Stiže dobra vijest svima koji su izgubili sluh zbog izlaganja prevelikoj buci.

Lijekovi regeneriraju slušne stanice gluhog miša

Za sve osobe koje su djelomično ili potpuno izgubile sluh uslijed izlaganja prevelikoj buci ili otrovnim tvarima, zbog čega je došlo do oštećenja stanica u unutrašnjem uhu, do sada nisu postojali nikakvi tretmani liječenja.

Novu nadu bivšim topnicima, radnicima na kompresorskoj bušilici i gitaristima u metal bandovima, donosi istraživanje koje je proveo tim Alberta Edgea, biologa matičnih stanica u Klinici za bolesti oka i uha Massachusetts, te Medicinskoj školi na Harvardu, koji je otkrio kemijski spoj koji može stimulirati stanice koje se nalaze u blizini oštećenih slušnih stanica na stvaranje novih slušnih stanica.

Lijek koji je Edge napravio temelji se na aktivnosti proteina pod nazivom Notch, koji sprječava stvaranje novih slušnih stanica. "To je kao kad maknete kočnice s automobila", kaže Edge.

Lijek je u početku razvijan za borbu protiv Alzheimerove bolesti, no nije se pokazao uspješnim, upravo zbog Notch proteina koji upravlja mnogim genima u tijelu, uzrokujući opasne popratne efekte.

U studiji je potpuno gluhi miš dobio oralnu dozu lijeka, čime mu se sluh djelomično povratio, no također je došlo do loših popratnih efekata. Potom je tim nastojao lijek ubrizgavati direktno u unutrašnje uho, vjerujući kako postoji mala šansa za popratne efekte na tom mjestu.

"Kada smo miševima dostavljali lijek ciljano, ostali su u perfektnom zdravstvenom stanju, no prije nego što bi se mogao koristiti na ljudima, morat ćemo biti 100 posto sigurni u to", navodi Edge.

Nakon mjesec dana liječenja miša ovom metodom, znanstvenici su otkrili da je povratio oko 20 posto sluha na niskim frekvencijama, što su testirali postavljanjem malog pojačala u slušni kanal životinje, te su u "gluhoj sobi" tražili električne aktivnosti mozga kao odgovor na zvukove.

"Prije tretmana miš nije ragirao bez obzira koliko zvuka mu pustili, no nakon liječenja smo mogli ustanoviti električne aktivnosti kao odziv na glasne niskofrekvencijske zvukove", dodaje Edge.

Znanstvenik kaže kako je ovo velik uspjeh, jer potpuno gluhoj životinji omogućuje povrat dijela sluha, no potrebna su dalja istraživanja prije nego bi se započelo s kliničkim ispitivanjem na ljudima.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->