Nalazite se
Članak
Objavljeno: 31.03.2012. 12:55

Mark 2 

VIDEO: Trikorder doktora Jansena

Kanadski znanstvenik predstavio svoj novi prototip ručnog dijagnostičkog uređaja.

VIDEO: Trikorder doktora Jansena

Dr. Peter Jansen još od 2007. godine radi na uređaju koji bi jednog dana trebao omogućiti dijagnostiku ljudskog tijela i okoliša, kakvu smo mogli susresti u trikorderima, uređajima popularnog SF serijala Star Trek.

Ovaj kanadski znanstvenik tvrdi da nije bio potaknut nagradom X-Prizea koju sponzorira Qualcomm u iznosu od 10 milijuna dolara, koja će pripasti onom pojedincu ili timu koji prvi proizvede uređaj najbliži medicinskom trikorderu iz Star Treka, već ga je, kako kaže, još od vremena studiranja na Sveučilištu McMaster u Hamiltonu, privlačila zamisao o razvoju senzorskih uređaja s računalnom dijagnostikom, pa je svoj prvi prototip Mark 1 dizajnirao prije nego je uopće pokrenut bogati natječaj.

Dr. Jansen je studirajući neuralno računalstvo i kognitivno modeliranje, shvatio da jedna takva tehnologija kakvu je predvidio SF serijal Star Trek, idealna za objedinjavanje više znanosti i inženjerskih tehnika u jedan projekt, pa je odmah krenuo u razvijanje uređaja koji će se razvijati u više smjerova, te dovesti do inačica za potrebe medicine, geologije, biologije, ali će neke od njih moći koristiti i djeca u zabavno-edukativne svrhe.

Peter-Jansen-Tricorder

Njegov novi model trikordera Mark 2 radi na softveru otvorenog koda (Linuxu), a u sebi sadrži ARM Atmel mikrokontroler smješten u kućište opremljeno s dva OLED ekrana osjetljiva na dodir, a svi nacrti, sheme i firmware su dostupni svakome koga zanima na stranici www.tricorderproject.org.

Trikorder radi na 6 AAA baterija, a uključuje senzore temperature, vlažnosti, atmosferskog pritiska, ambijentalne rasvjete, udaljenosti, a u stanju je mjeriti i jačinu magnetskog polja. To je još daleko od onih uvjeta koje propisuje X-Prize, posebice stoga što u njemu nema nikakve medicinske dijagnostike, ali Jansen kaže kako je to tek dokaz funkcionalnosti koncepta, a ovaj bi se uređaj mogao primjenjivati najviše u edukacijske svrhe, dok rad na sofisticiranim dijagnostičkim sustavima tek predstoji.

Jansen je u izradu trikordera unio i tehnologiju objektnog printanja, pa su on i njegov otac izradili dva 3D printera vlastitog dizajna uz čiju pomoć su proizveli kućište trikordera, a ujedno su izradili i vlastiti 3D laserski rezač.

U svakom slučaju, ne znamo hoće li se obistiniti tvrdnja našeg kolumnista Dr. De Botha, koji je pisao da će do nastanka dijagnostičkog medicinskog trikordera iz Star Treka proteći još puno vremena, ali drago nam je vidjeti da se "ozbiljna" znanost i te kako bavi razvojem ove tehnologije.

VIDEO: Trikorder Projekt

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->