Nalazite se
  • Sci Tech
  • Znanost
  • VIDEO: Robot uvijek pobjeđuje u kamen-škare-papir igri
Članak
Objavljeno: 09.11.2013. 12:57

Janken 

VIDEO: Robot uvijek pobjeđuje u kamen-škare-papir igri

Japanskog robota nije moguće pobijediti u ovoj legendarnoj igri.

VIDEO: Robot uvijek pobjeđuje u kamen-škare-papir igri

Znanstvenici Ishikawa Laba na Sveučilištu u Tokiju, proizveli su robota kojeg niti jedan čovjek ne može pobijediti u japanskoj drevnoj igri kamen-škare-papir (po japanskom Janken).

Naime, ovaj je robot pomoću ultrabrze kamere u stanju prepoznati pokrete prstiju ljudskog igrača, te potom munjevito reagirati izvođenjem dobitne geste svoje ruke, bez obzira na to koliko se brzo čovjek trudio izvoditi vlastite geste.

Znanstvenici kažu da roboti možda nikada neće moći dostići kompleksnost ljudskog mozga, no svi naši silni neuroni i sinapse nisu dovoljni za pobijediti japanskog robota koji se služi sustavom paralelnog procesiranja senzorskih informacija u igri po njegovom izboru.

Također priznaju da se radi o svojevrsnom "cheatu" (varanju), jer robot gleda pokrete prstiju igrača, analizira ih i potom u djeliću sekunde odabire i izvodi svoj potez, odnosno znatno brže nego što je to u stanju izvesti neurološki, živčani, motorički i mišićni sustav čovjeka, pa nije čudo da je do sada bio 100% učinkovit u pobjeđivanju ljudi.

Vjerojatno vam je poznato da je to veliko kršenje pravila ove igre koju smo se svi igrali kao djeca, jer se od igrača traži da istovremeno izvode svoje geste, no čovjeku je nemoguće otkriti da robot vara na taj način.  

Znanstvenici vjeruju kako je ovo veliki napredak u razvoju robota koji će moći "predviđati" pokrete ljudi i reagirati na vrijeme, kako bi ih spriječio da ozlijede sebe ili druge nekom radnjom.

Mada bi ovakve robote mogle koristiti agencije koje osiguravaju predsjednike i druge važne ličnosti, opet nam se nažalost stvara slika nekog futurističkog terminatora koji će otkriti našu namjeru da mi njega terminiramo i otkinuti nam glavu prije nego skvrčimo prst na okidaču do pola. 

Izvor: Ishikawa Oku Lab

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->