Članak
Objavljeno: 10.07.2012. 10:21

Hubble 

Demonsko oko u svemiru

Teleskop Hubble snimio veličanstvenu sliku umiruće zvijezde.

Demonsko oko u svemiru

Svemirski teleskop Hubble, dužine 11 metara, širine 4,2 metra i težak 11 tona, smješten je na 600 km iznad površine Zemlje, koju obiđe pod nagibom od 28,5 stupnjeva za prosječno 96 minuta pri brzini od 28.000 km/h.

Teleskop snima 5 puta kvalitetnije slike svemirskih tijela i pojava od svih drugih teleskopa,  a promatranja se mogu izvoditi u vidljivom, infracrvenom i ultraljubičastom dijelu spektra.

Nova spektakularna slika koju je Hubble ulovio ovih dana, djeluje poput ljudskog oka, mada bi ljubitelji fantasya prije rekli da više podsjeća na Sauronovo ili demonsko.

No ovo "oko" zapravo predstavlja jedan od posljednjih uzdaha udaljene umiruće zvijezde Camelopardis, iz čije goruće jezgre izlazi "mjehur" plina, izbačen u svemir nakon što joj je kora počela gorjeti.

No ne trebate se bojati da će neki njezin oblak gorućeg plina stići do nas, jer je zvijezda tako daleko, da biste je bez pomoći Hubblea vidjeli kao jedan piksel ove fotografije.

Svakih nekoliko tisuća godina zvijezda izbacuje sferični omotač plina, odnosno sloj helija oko njezine goruće kore, pa tom blještavilu možemo zahvaliti što su Hubbleovi senzori u stanju zabilježiti ovu spektakularnu sliku.

Sve zvijezde vremenom ostanu bez "goriva" i postaju nestabilne, pa tako i Camelopardis (skraćeno U Cam), koja je primjer ugljikove zvijezde, rijetke vrste zvijezde čija atmosfera sadrži više ugljika nego kisika.

Znanstvenici kažu kako je ovaj fenomen obično nestabilan, no omotač plina koji proizlazi od U Cama je gotovo savršeno sferičan, pa stoga možemo uživati u ovoj doista spektakularnoj slici.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->