Nalazite se
  • Sci Tech
  • Znanost
  • Najmanji i najčvršći čvor sastoji se od samo 54 atoma
Članak
Objavljeno: 24.01.2024. 15:49

Kineska akademija znanosti 

Najmanji i najčvršći čvor sastoji se od samo 54 atoma

Kineski istraživači su slučajno napravili zlatni čvor koji nalikuje perecu korištenjem najmanjeg broja atoma za to.

Najmanji i najčvršći čvor sastoji se od samo 54 atoma

Čvorovi su igrali ključnu ulogu u područjima od biološke evolucije do napretka ljudskog društva. U biologiji su u živim bićima važne strukture čvorova s ​​jedinicama DNK, RNK i proteina. Nadalje, razvoj ljudskog društva oslanjao se na sposobnost korištenja čvorova za izradu korisnih alata i robusnih zaštitnih skloništa.

Intrinzična ljepota i korisnost čvora potaknula je val istraživanja o čvorovima u raznim znanstvenim područjima, uključujući matematiku, fiziku, biologiju i kemiju.

Trio kemičara s Instituta za kemijsku fiziku Dalian Kineske akademije znanosti, radeći s kolegom sa Sveučilišta Zapadnog Ontarija, zavezao je najmanji čvor ikad, koristeći samo 54 atoma.

Istraživači su pokušavali stvoriti tipove alkina koji se nazivaju metalni acetilidi kao sredstva za provođenje drugih tipova organskih reakcija. Točnije, pokušavali su povezati strukture ugljika s acetilidima zlata. Obično takav rad rezultira stvaranjem jednostavnih lanaca zlata, no, neočekivano, rezultat jedne reakcije stvorio je lanac koji se zapleo u trolisni čvor bez labavih krajeva.

41467_2023_44302_Fig2_HTML

Čvor predstavlja svjetski rekord jer njegov oblik djeteline s tri lista nadmašuje prethodni rekord drugog tima u Kini koji je stvorio čvor od 69 atoma još 2020. godine. Prethodnog rekordera taj je tim stvorio namjerno koristeći tehnike razvijene za upletanje pramenova u čvorove.

Novi rekorder se sam svezao u čvor, a ekipi koja stoji iza toga još nije jasno kako se to dogodilo, Također još nije poznato je li moguće napraviti manji čvor od ovog.

Stvaranje takvih sićušnih čvorova, ističe istraživački tim, nije samo zanimljiv laboratorijski trik. Mikroskopski čvorovi nastaju u mnogim prirodnim okruženjima, poput RNK, DNK i nekoliko drugih proteina. Stvaranjem sićušnih čvorova kemičari uče više o tome kako i zašto oni nastaju u prirodi, a ovo bi također moglo pomoći u otkrivanju novih vrsta polimera i/ili plastike.

Znanstveni rad o ovom slučajnom otkriću objavljen u časopisu Nature Communications možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Kineska akademija znanosti
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->