Nalazite se
Članak
Objavljeno: 28.08.2012. 15:00

EPOC 

Krađa podataka iz mozga skenerom od 300 dolara

Skener mozga namijenjen upravljanju računalom mislima može se iskoristiti za krađu passworda.

Krađa podataka iz mozga skenerom od 300 dolara

Kada je tvrtka Emotiv prije par godina na tržištu ponudila svoj "čitač misli“, odnosno skener koji je u stanju omogućiti upravljanje računalom mislima, vjerojatno nisu niti sanjali da bi se on jednog dana mogao koristiti za hakiranje mozga.

Znanstvenici američkog Sveučilišta California i Sveučilišta Oxford u Ženevi, uspjeli su iskoristiti EPOC upravo za to, pretvorivši skener misli koji možete i sami kupiti za 300 dolara (1.794 kn), u uređaj kojim možete krasti osjetljive povjerljive podatke korisnika, poput brojeva PIN-a, passworda i bankovnih računa, direktno iz mozga.

Osnovna ideja znanstvenika je bila eksperimentiranje s uređajem s ciljem da ga pokušaju koristiti za čitanje misli, no vrlo brzo su otkrili kako ga je relativno lako iskoristiti za poprilično nečasne svrhe.

Tijekom tih eksperimenata oni su pratili P300 signal testnih subjekata, moždani signal koji je povezan s prepoznavanjem, odnosno informacijama o tome koja riječ ili slika ima određeno značenje korisniku.

Znanstvenici su postavili testne objekte opremljene EPOC skenerima pred monitore na kojima su se prikazivale serije slučajno generiranih slika, numeričkih tastatura, PIN brojeva i različitih ljudi, tražeći P300 signale koji bi upućivali na prepoznavanje. Potom su ustanovili kako se nakon nekog vremena može reducirati slučajnost prikaza i fokusirati na ono što testni subjekt smatra važnim.

Na taj način su eliminacijom polako dobivali znamenku po znamenku ili znak po znak, što im je omogućilo otkrivanje čitavih passworda, pinova, ili drugih povjerljivih podataka testnih subjekata.

Valja naglasiti da ovo funkcionira isključivo ako testni subjekt svjesno surađuje, što znači kako se za sada još ne trebamo bojati skeniranja mozga koje omogućuje krađu podataka za kriminalne svrhe, no po mišljenju znanstvenika, budući napredni uređaji ovog tipa bi to jednog dana doista mogli činiti.  

"Jednog korisnika koji ne bi ništa sumnjao moglo bi se nagovoriti na igranje video igara kojima se upravlja mislima, što bi ga u potpunosti uvuklo u način razmišljanja koji bi kradljivcima misli omogućio krađu podataka", tvrde znanstvenici.

U objavljenom znanstvenom radu, znanstvenici navode kako im namjera nije bila iznositi detalje metode kojom se nekome mogu krasti povjerljivi podaci, već smatraju kako će njihovo istraživanje poboljšati ispitivanja o tome laže li neka osoba ili ne, odnosno pomoći u razvoju novog tipa detektora laži, koji će biti daleko učinkovitiji od postojećih.

VIDEO: Emotiv EPOC Brain Signal Reader

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->