Nalazite se
Članak
Objavljeno: 12.02.2016. 13:41

IRB 

Hrvatski znanstvenici uhvatili fuzijsko srce

Znanstvenici Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice poklanjaju Vam fuzijsko srce za Valentinovo.

Hrvatski znanstvenici uhvatili fuzijsko srce

Ovih dana svijetom je odjeknula vijest o puštanju u pogon fuzijskog reaktora Wendelstein 7-X stellarator dizajna kojeg je svečano uključila njemačka kancelarka Angela Merkel.

No Wendelstein 7-X  zapravo nije najveći europski projekt fuzijske energije, jer se u Cadaracheu u Francuskoj gradi fuzijski reaktor tokamak ITER za koji će biti potrošeno čak 13 milijardi eura. Taj reaktor će biti veličine čak 60 nogometnih igrališta, a oko 2,5 milijuna kubičnih metara zemlje iskopano je kako bi se stvorio prostor za tokamak ITER i prateće objekte. Jedan od najvećih svjetskih znanstvenih eksperimenata osmišljen je kako bi znanstvenici dobili tzv. samogoruću fuzijsku plazmu, doslovno komad Sunca na Zemlji, koji će isijavati 10 puta veću snagu fuzije od uložene snage. 

tokamak ITER reaktor

Kako ne biste pomislili da se istraživanjima vezanim uz fuzijsku energiju ne bave hrvatski znanstvenici, svjedoči vijest koju nam je poslao IRB, u kojoj se navodi da su naši znanstvenici dr. sc. Stjepko Fazinić, Ivan Sudić i dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković (IRB), te prof. dr. Per Petersson (KTH Kraljevski institut za tehnologiju u Stokholmu, Švedska), "uhvatili" takozvano "fuzijsko srce" (slika gore), odnosno  česticu prašine s volframske pločice s donjeg dijela fuzijskog reaktora JET (Joint European Torus). 

Čestica je velika 120 do 100 mikrometara i izrađena je uglavnom od volframa, nikla, kroma, molibdena i željeza, te berilija, aluminija, bakra i natrija u tragovima.  Ovo fuzijsko srce rezultat je analize prašine s JET-a korištenjem tehnologije ionskih mikrosnopova, primjenom PIXE i NRA metoda u Laboratoriju za ionske snopove Instituta Ruđer Bošković.

Joint European Torus, poznatiji pod skraćenicom JET, predstavlja trenutno najveći tokamak na svijetu za istraživanje potencijala fuzije kao sigurnog, čistog i gotovo neograničenog izvora energije za buduće generacije. Ovaj tokamak smješten je u Centru za fuzijsku energiju Culham u Oxfordshireu i po svojoj fizici i dizajnu zapravo "mali ITER".  

JET

Zahvaljujući Institutu Ruđer Bošković, te znanstvenicima okupljenima u sklopu Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU) i Hrvatska je jedna od zemalja članica ove trenutno najveće europske istraživačke organizacije u projektu izgradnje termonuklearnog eksperimentalnog reaktora ITER koji će omogućiti testiranje cijelog niza tehnologija potrebnih za rad fuzijske elektrane.   

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->