Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.10.2011. 11:04

ROSCOSMOS 

Rusi idu po uzorak marsovog mjeseca Phobosa

Šef  Federalne svemirske agencije Rusije ROSCOSMOS, izložio je nove znanstveno-istraživačke planove pred parlamentarcima ruske Dume.

Rusi idu po uzorak marsova mjeseca Phobosa

Maketa landera svemirske automatske interplanetarne postaje Fobos-Grunt, koji će sletjeti na površinu Phobosa.

U donjem domu ruskog parlamenta (Dumi), šef ROSCOSMOS-a, Vladimir Popovkin, predstavio je ambiciozne planove Rusije vezane uz istraživanje svemira.

Kao najvažniji cilj daljih istraživanja svemira, Popovkin navodi proučavanje tijela i planeta sunčevog sustava, posebice Marsa i Mjeseca.

"Današnje istraživanje svemira nalazi se na granici nove etape razvoja, osvajanja dalekog svemira. Značajan korak u tom smjeru bit će učinjen već ove jeseni", rekao je Popovkin.

"U studenom ove godine bit će lansirana automatska interplanetarna postaja Fobos-Grunt. Ona će na Zemlju dovesti uzorke s prirodnog satelita Marsa, Phobosa. Poslat ćemo brod od 700 tona po 50 grama korisnog tla. Možete li zamisliti koliko će teško biti poslati čovjeka na Mars?", rekao je parlamentarcima.

fobos-gr

Nakon 11 mjeseci leta Fobos-Grunt će stići u orbitu Marsa, a potom će se od njega odvojiti kineski znanstveni mikrosatelit Yinghuo-1, koji će proučavati marsovu ionosferu, odnosno magnetsko polje Marsa.

Nakon nekoliko mjeseci orbitalnog istraživanja Marsa i traženja idealnog mjesta za slijetanje na Phobos, Fobos-Grunt će na površinu marsovog satelita uputiti lander koji će prikupiti uzorke tla, staviti ih u posebni kontejner i lansirati malom raketom ka Zemlji. Obzirom na gravitaciju Phobosa, za lansiranje u svemir toj raketi će biti dovoljno postići 32 km/h, a njezin povratak na Zemlju se očekuje 2014. godine. Ukoliko sve protekne u redu, ovo će biti prvi uzorak s jednog tijela sunčevog sustava nakon Mjeseca.

 jedan od eksperimenata će biti testiranje mikroorganizama sa Zemlje, koje Fobos-Grunt nosi u posebnom kontejneru, te će proučavati mogu li preživjeti na marsovom mjesecu 

Osim misije prikupljanja uzoraka tla, lander Fobos-Grunta u sebi ima i znanstveni laboratorij, koji će proučavati Phobos i testirati uzorke na licu mjesta.

Jedan od posebno zanimljivih eksperimenata će biti testiranje otpornih mikroorganizama (ekstremofila) i ličinki insekata sa Zemlje, koje Fobos-Grunt nosi u posebnom kontejneru, te će proučavati mogu li preživjeti u uvjetima koji vladaju na marsovom mjesecu.

Osim predstavljanja misije Phobos-Grunt, Popovkin je ruskim parlamentarcima izložio i planove u razvoju nove letjelice koja bi trebala zamijeniti Soyuz.

"Danas Rusija radi na stvaranju veće i komfornije letjelice s ljudskom posadom, koja će u svemir moći povesti 6 putnika, a gradi se po otvorenoj arhitekturi, ovisno o tome hoćemo li poletjeti na Mjesec ili ćemo izabrati strateški put ka Marsu", rekao je Popovkin. Također je dodao kako su ruski planovi misija s ljudskim posadama usmjereni ka Mjesecu, tako da putovanje na Mars ne bi trebalo očekivati prije 2050. godine.

Popovkin je također govorio i o razvoju ruskog sustava za satelitsku navigaciju GLONASS, koji će se do 2015. godine povećati za 24 do 30 uređaja, što će rezultirati time da će se svaka lokacija na Zemlji moći odrediti daleko preciznije.

"Danas je ruski sustav GLONASS doista globalan. U svako vrijeme, na svakoj točki Zemlje, možete odrediti svoj položaj. Ali, ako je sada preciznost određivanja položaja objekta na Zemlji oko 5 metara, do 2015. godine ćemo je suziti unutar jednog metra", objasnio je šef ROSCOSMOS-a.

Za kraj svojeg izlaganja pred donjim domom ruskog parlamenta, Popovkin je predstavio ROSCOSMOS-ovo proučavanje udaljenih galaksija.

spectrum

S tim ciljem, na jesen 2013. godine, u svemir će biti upućen međunarodni astrofizički opservatorij Spectrum-Röntgen-Gamma, koji će između ostaloga nositi čak 5 teleskopa, uključujući one za proučavanje raznih valnih dužina zračenja, od ultraljubičastog do rendgenskog, a u tom projektu sudjeluju njemački i britanski znanstvenici. Predviđeno trajanje ove misije je 4 godine, a konačni plan je sastavljanje rendgenske mape svemira.

U svakom slučaju, pred Rusima je doista zanimljivo razdoblje svemirskih istraživanja, no puno toga će ovisiti o financiranju njihovih projekata, pa je stoga ovo izlaganje u ruskoj Dumi zapravo poslužilo ROSCOSMOS-u pri uvjeravanju ruskih političara kako je novac koji ulažu potrošen s dobrim razlogom.

U starom dobrom ruskom stilu Vladimir Popovkin nije spomenuo niti riječ u vezi nedavnih katastrofa pri lansiranju ruskog satelita i letjelice za opskrbu ISS-a, što je zasigurno zabolilo mnoge investitore po džepu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->