Nalazite se
Članak
Objavljeno: 05.04.2016. 14:20

SJ-10 

Kinezi lansiraju europsku naftu u svemir

Kontejneri s naftom u svemiru, trebali bi nam poboljšati znanje o nafti koja se nalazi više kilometara ispod površine.

Kinezi lansiraju europsku naftu u svemir

Kina će 6. travnja lansirati SJ-10 satelit, koji će u svemir dovesti 6 cilindara u kojima će nalaziti po jedan mililitar sirove nafte koja će biti pod pritiskom većim za 500 puta od onog koji se nalazi na razini mora na Zemlji.

Ovaj eksperiment se bavi termodifuzijom ili Soretovim efektom u sirovoj nafti, a njegova uloga će biti izmjeriti kako se ugljikovodične molekule raspoređuju kada temperatura nije uniformirana.

Ova istraživanja ponašanja kompleksnih fluida su od velikog predmeta interesa znanstvene zajednice, ali i naftne industrije, a rezultati bi se mogli primijeniti na izradu modela u stvarnim uvjetima u vezi naftnih bazena koji se nalaze na velikim dubinama ispod površine Zemlje. Ovakva mjerenja se mogu obavljati isključivo u uvjetima mikrogravitacije.

Eksperiment je zajednički projekt ESA-e i Kineske nacionalne svemirske agencije, te naftnih kompanija Total oil iz Francuske, kao i kineske kompanije PetroChina.

Eksperiment je dizajniran kako bi nam poboljšao razumijevanje dubokih rezervoara sirove nafte koji se nalaze na dubinama do 8 km", navodi ESA-in znanstvenik Antonio Verga. "Zamislite paket cornflakesa. Kako prolazi vrijeme, manji komadići padaju na dno uslijed gravitacije. Na molekularnoj skali je ovaj eksperiment nešto slično, no prati kako temperatura utječe na fluide da se rearanžiraju u bestežinskom stanju", dodaje Olivier Minster.

U načelu je glavna svrha eksperimenta da računalni modeli podzemnih rezervoara nafte pomognu naftnoj industriji u donošenju odluka o njihovoj eksploataciji.  

Svaki cilindar sa sirovom naftom će se s jedne strane zagrijavati, a s druge hladiti. Prije nego što se vrate na Zemlju, međuventili će se zatvoriti kako bi spriječilo da se tekućine izmiješaju tijekom ateriranja.

ESA navodi da slanje takvih uređaja po visokim tlakom nije jednostavno, pa su cilindri izrađeni od titanija, kako bi mogli izdržati 1000 puta veći pritisak od atmosferskog.

Iskreno rečeno, nismo nikada pretjerano sretni kada se istraživanja provode za potrebe naftne industrije, no ESA navodi da će od ovoga veliku korist imati i znanost.

Izvor: ESA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->