Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.01.2014. 11:44

CES 2014 

VIDEO: Project Christine donosi PC revoluciju

Razer prikazao koncept modularnog i multikompatibilnog PC računala koje može slagati svatko.

VIDEO: Project Christine donosi PC revoluciju

Još od davnih dana kada je IBM odlučio proglasiti PC platformu "općim dobrom", odnosno od kako se odrekao prava na licenciranje, prepustivši izradu PC računala svakome tko to želi, mnogi korisnici su navodili modularnost kao jednu od najvećih prednosti u odnosu na recimo Appleova Mac računala.

Ukoliko posjedujete malo znanja, iskustva i spretnosti s odvijačem, svatko od vas može kupiti različite komponente u različitim dućanima i potom si složiti najisplativiju PC konfiguraciju "po mjeri", što je doista jedna divna karakteristika PC-a.

No, obzirom na razne standarde priključaka, utičnica, razne (ne)kompatibilnosti utora, matičnih ploča, grafičkih kartica, procesora, PC konfiguracije ne možete slagati ako nemate apsolutno nikakvog pojma o tome što s čim ide ili ne ide.

Razer je na CES sajmu prikazao koncept PC računala pod nazivom Project Christine, koji bi u potpunosti to trebao promijeniti.

Njihovo revolucionarno kućište koje više djeluje kao kralježnica računala nego kućište, zamišljeno je kao "matična ploča-vješalica" sa sustavom vodenog hlađenja, na koju možete postavljati module u koje ćete umetati razne komponente, od procesora, grafičkih kartica, optičkih pogona, memorije, čvrstih diskova, itd.

Takva modularnost omogućuje da si računalo složi netko bez ikakvog znanja, te da stroj prema potrebi nadograđujete na nevjerojatno jednostavan način. Osnovna PCI Express arhitektura Project Christine računalu omogućuje automatsko sinkroniziranje svih komponenti, te ćete, kako tvrde, "moći zaboraviti na kabele, kao i na sve brige oko kompatibilnosti komponenti".

Koliko god nam ovo djelovalo fenomenalno i pomalo doista revolucionarno, moramo priznati da smo ipak malo skeptični dok to jednog dana ne isprobamo, jer pobijediti prokletu nekompatibilnost nije tako jednostavno kao što Razerovci tvrde.

Za sada nije poznato kada bi se "Kristina" mogla naći na tržištu, a mi imamo osjećaj kako će veliku ulogu u čitavoj priči imati proizvođači komponenti koji će morati proizvoditi svoj hardver upakiran u Razerove module ili hardver koji je s njima kompatibilan, pa je veliko pitanje hoće li im se to dopasti, jer će im zasigurno predstavljati povećanje troška u odnosu na dosadašnji način izrade.

Ideja nam se doista čini za čistu peticu, ali na putu realizacije vidimo nekoliko većih prepreka koje će Razer morati preskočiti, zaobići ili razvaliti.  U svakom slučaju vrlo intrigantan projekt. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->