Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.10.2013. 15:13

castAR 

VIDEO: Programer Quakea 4 razvija najbolji VR i AR

Bivši Valveovi zaposlenici razvijaju sustav naočala koje objedinjuju virtualnu i proširenu stvarnost.

VIDEO: Programer Quakea 4 razvija najbolji VR i AR

Rick Johnson je u Ravenu 17 godina bio glavni programer igara kao što su Hexen 2, Soldier of Fortune, Soldier of Fortune 2 i Quake 4, da bi potom prešao u Valve gdje je radio na hitovima poput Dota 2 i Left 4 Dead 2. Nakon 5 mjeseci u Valveu, sprijateljio se s inovatoricom, inženjerkom i dizajnericom čipova Jeri Ellsworth, koja je u Valveu u to vrijeme radila na jednom projektu proširene stvarnosti.

Ubrzo nakon toga njih dvoje su zaključili kako na tržištu postoji ili se razvija više zanimljivih projekata koji omogućuju virtualnu (VR) i proširenu stvarnost (AR), no niti jedan od njih ne objedinjuje oba sustava, pa su stoga odlučili pokrenuti vlastiti projekt koji će napraviti još jedan korak dalje u smjeru stvaranja holografskog iskustva nalik na holodek.

11

Njihov sustav pod nazivom castAR sastoji se od više elemenata koji uključuju naočale s vrlo preciznim praćenjem kretnji glave, kameru, mikroprojektore za svako oko, posebnu RFID Tracking Grid površinu, te kontroler koji su jednostavno nazvali čarobni štapić (Magic Wand).

765f86d82ae5f37a5d4d0a27dad4534b_large

Sustav je zamišljen na taj način da korisnik na posebnu površinu izrađenu od materijala kakav se koristi recimo za reflektirajuće prsluke prometne policije, projicira sliku koja se potom reflektira ka njemu, a sustav omogućuje da projekciju koju gledate možete obilaziti s više strana, kao i da drugi ljudi koji se nalaze u istoj igri ili VR/AR programu gledaju sliku iz vlastite perspektive koja neće stvarati smetnje ostalima.

Pored toga, kao opcija se nudi i dodatak za naočale koji predstavlja nosivi VR ekran, no autori navode kako će se njihove naočale moći spajati i na VR naočale/ekrane drugih proizvođača.

47c813babfaef62e903006c11cd53ae9_large

Moramo reći da nam je dosta teško objasniti kako ovo funkcionira, pa vam preporučamo da pogledate video, no u osnovi se radi o tome da projektori projiciraju steroskopski 3D prikaz na površinu, a vaše oči se vrlo prirodno fokusiraju na tu projiciranu sliku. Mala kamera koja se nalazi između projektora skenira infracrvene identifikacijske markere koji se nalaze na površini, kako bi precizno pratila vašu poziciju glave i orijentaciju u fizičkom svijetu, što omogućuje softveru da automatski prilagodi holografsku scenu prema vama. Naočale dobivaju video signal preko HDMI-a, a Jeri i Rick eksperimentiraju i s komunikacijskim opcijama na mobilnim uređajima.

Projicirana proširena stvarnost vam omogućuje da simultano vidite virtualni i stvarni svijet, a autori primjenu ovog sustava osim za potrebe VR/AR gaminga vide i u edukacijskim aplikacijama, recimo za potrebe medicine, primjerice za učenje anatomije, ili za pripremu kirurga i asistirajućeg osoblja uoči izvođenja složenih operacija.

figurice s RFID tagovima

Što se gaminga tiče, autori su razvili i RFID tagove koji se mogu aplicirati na razne figurice, a rade i na posebnim RFID figurama koje bi imale vlastito sklopovlje, pa bi recimo mogli napraviti figuricu koja posjeduje LED rasvjetu i minijaturni generator dima, što bi iz perspektive korisnika djelovalo kao zmaj koji riga vatru.

Projekt se trenutno nalazi u sustavu crowdsourcinga na Kickstarteru, te je 30 dana uoči isteka kampanje prikupio 274.000 dolara od traženih 400.000, koliko traže Rick i Jeri da ovu tehnologiju dovedu na tržište. 

Izvor: Kickstarter

VIDEO: castAR naočale koje objedinjuju VR i AR

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->