Nalazite se
Članak
Objavljeno: 14.09.2015. 10:21

Špijunska aplikacija 

VIDEO: Pametni sat špijunira što pišete na tipkovnicu

Aplikacija za Samsung Gear Live sat može detektirati što pišete na tipkovnicu računala praćenjem kretnji vaše lijeve ruke.

VIDEO: Pametni sat špijunira što pišete na tipkovnicu

Istraživači Odjela za elektroničko i računalno inženjerstvo na Sveučilištu Illinois, napravili su aplikaciju koja prati mikro-pokrete vašeg pametnog sata, za vrijeme dok nešto pišete na tipkovnici svojeg računala. Nakon toga, uz pomoć specijalnih algoritama sve te pokrete može pretvoriti u tekst, odnosno doslovce prepoznati koje ste riječi napisali.

Ovu špijunsku aplikaciju pod nazivom Motion Leaks (MoLe), koja se ne temelji niti na jednoj do sada viđenoj hakerskoj metodi, razvili su profesor sveučilišta Romit Roy Choudhury i njegovi studenti, a prezentirati će ju tijekom ovog tjedna na MobiCon 2015 konferenciji u Parizu.

Aplikaciju su testirali na Samsung Gear Live pametnom satu, te su pomoću njegovih senzora (akcelometra i žiroskopa), bili u stanju kreirati 3D mapu korisnikovih kretnji lijeve ruke tijekom pisanja na tipkovnicu računala, što možete vidjeti u ovom videu.

Za dešifriranje pokreta MoLe koristi dva algoritma, jedan koji detektira tipke koje su pritisnute, te drugi koji "pogađa" riječ koja je napisana. Istraživači pojašnjavaju da prvi algoritam detektira mjesta na kojima su senzori sata detektirali tipičan pokret vezan uz pritisak tipke, a potom kreira "toplinsku mapu" uobičajenih točaka (pozicija) na kojima je korisnik stiskao slova i brojke. Obzirom na poznavanje "layouta" tipkovnica, te se tipke mogu povezati s slovima na lijevoj strani tipkovnice.  

Drugi algoritam uzima ove podatke, te analizira stanke između kretnji pritisaka lijeve ruke, pa je u stanju detektirati koliko je slova pritisnuto desnom rukom, što se temelji na korisnikovoj navici učestalosti pritiskanja slova.

Nakon toga algoritam uz "konzultaciju" rječnika uspijeva učinkovito reproducirati riječi koje su natipkane, odnosno otkriti tekst koji ste napisali s prilično velikom učinkovitošću, mada u sadašnjoj fazi ima nekih nedostataka, pa se "muči" s detektiranjem razmaknice, te ne može detektirati specijalne znakove (brojeve, interpunkcije, simbole).

Istraživači kažu kako ovom aplikacijom žele skrenuti pozornost na mogućnost špijuniranja i uhođenja od strane hakera pomoću aplikacije za pametni sat koja ne utiče ničim na rad samog sata, pa se nakon instalacije može uspješno prikriti u pozadini radnih procesa, a antivirusnom softveru će ju biti jako teško prepoznati, obzirom da ne predstavlja nikakav oblik klasičnog malwarea koji napada privatne podatke aplikacija na satu ili pametnom telefonu, pa ju ne doživljava kao prijetnju. 

Izvor: Sveučilište Illinois

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->