Nalazite se
Članak
Objavljeno: 08.10.2013. 12:26

UIST simpozij 

VIDEO: Haptički ekrani pružaju osjećaj dodira

Znanstvenici Disney Researcha i Sveučilišta Bristol demonstriraju osjećaj dodira na novim ekranima.

VIDEO: Haptički ekrani pružaju osjećaj dodira

Tijekom ovog tjedna na ACM UIST simpoziju (User Interface Software and Technology), koji se održava na Sveučilištu St Andrews u Velikoj Britaniji, održat će se prezentacija dva zanimljiva projekta haptičkih zaslona, na kojima rade znanstvenici i inženjeri Sveučilišta Bristol i Disney Researcha. 

Disney Research tako predstavlja svoju tehnologiju ekrana na kojima osjećate dodir, odnosno lagane vibracije uređaja prilikom svakog dodira zaslona. Disneyevi znanstvenici su razvili sustav koji primjenom napona za elektrodu na staklenoj ploči, omogućuje da doslovce osjetite teksturu na ekranu. Kada recimo dodirujete topografsku kartu, pod prstima ćete osjetiti gdje se nalaze brda i doline, dok ćete pri pipanju nekog predmeta na slici, moći osjetiti njegove oblike.

Disney kaže kako ovo funkcionira pri interakciji sa statičkim slikama, ali na videu, te se taj haptični podražajni sustav može koristiti za zabavne, edukativne i poslovne svrhe, ali i kao pomoć slijepim osobama koje će prstima moći "vidjeti" sadržaje na ekranima, ili čak čitati brajicu s tableta ili mobitela.

Drugi projekt koji će demonstrirati Sveučilište u Bristolu, predstavlja sustav interaktivnog haptičkog sučelja za ekrane, koje omogućuje upravljanje uređajima bez dodirivanja zaslona, ali i dobivanje osjećaja dodira "u zraku".

Njihov UltraHaptics sustav koristi Leap dubinsku kameru i ultrazvučne zvučnike koji se nalaze iza ekrana. U osnovi to funkcionira tako da visokofrekvencijski zvučni valovi stvaraju nevidljivo polje ispred ekrana. Kada korisnik postavi svoju ruku iznad zaslona, na svojim prstima dobiva osjećaj tekstura koje nastaju različitim frekvencijama zvučnih vibracija, te uz malo vježbe može recimo u zraku prepoznati teksturu gumba koji se nalazi na ekranu, te ga pritisnuti za pokretanje glazbenog playera.

Izvori: Sveučilište u Bristolu, Disney Research

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->