Nalazite se
Članak
Objavljeno: 17.04.2014. 13:56

Google 

Novi algoritam Street Viewa čita reCAPTCHA znakove

Novi algoritam će s 99% točnosti prepoznati brojeve na pročeljima kuća, čak i ako su jako zamućeni ili oštećeni.

Novi algoritam Street Viewa čita reCAPTCHA znakove

Google je predstavio svoj novi algoritam koji je toliko pametan da gotovo nepogrešivo prepoznaje brojeve kuća (adrese), čak i s najlošijih, mutnih i iskrzanih slika, koje su pod raznim kutovima snimili Googleovi Street View automobili.

Čak što više, stručnjaci najveće svjetske tražilice, toliko se ponose tim algoritmom da su objavili pravi znanstveni rad u kojem objašnjavaju svoju tehnologiju umjetne inteligencije koja je u stanju na slikama pronalaziti i prepoznavati brojeve, slova i specijalne znakove.

Ako vam se ovo čini cool i za svaku pohvalu, moramo vam reći da implicira i nešto drugo, što se baš neće dopasti vlasnicima webova i njihovim stručnjacima za računalnu sigurnost.

Naime, svima nam je poznato da je jedna od mjera zaštita od automatskog registriranja spam botova na servise, forume i portale, reCAPTCHA kontrola, odnosno sustav koji na kraju registracije traži upisivanje (prepisivanje) nekog broja ili kombinacije znakova u traženo polje. Ti znakovi se obično nalaze maskirani raznim crtežima, distorzijama, perspektivama i sličnim smicalicama, kako bi ih bilo čim teže pročitati, odnosno kako bi se hakerskim robo-alatima onemogućilo da ih prepoznaju s ciljem automatskog registriranja, nakon čega slijedi spamanje porukama različitih sadržaja.

Google u svojem blog postu otvoreno navodi kako njegov algoritam može pobijediti klasične reCAPTCHA sustave, što znači da oni neće moći razlučiti radi li se o robotu ili čovjeku. Mada Google svoj algoritam neće omogućiti da bude dostupan svima, jasno je da isti reCAPTCHA AI čitač mogu proizvesti i hakeri, no Google kaže kako to nije ništa posebno.

Oni naime tvrde da će ovo svima ukazati na potrebu uvođenja sigurnijih sustava koji se ne temelje isključivo na vizualnim elementima, već na "tragovima" i ljudskoj logici. Na primjer, reCAPTCHA sustav vas može upitati koji je suprotan pojam u odnosu na ono što se nalazi na slici, pa ako je tamo crtež mačke, morat ćete upisati pas, ili će vas tražiti da riješite neki matematički zadatak. Pored toga ti sustavi mogu funkcionirati na taj način da čim češće mijenjaju uzorke upita, kako bi se botovima čim više otežalo prepoznavanje.

Naravno, to ništa ne sprječava spamere da se ručno registriraju, pa onda prepuste robotima da odrade prljavi spamerski posao. 

Izvor: Google

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->