Nalazite se
  • Pop Tech
  • VIDEO: Futuristički ploveći istraživački centar
Članak
Objavljeno: 13.11.2013. 16:38

SeaOrbiter 

VIDEO: Futuristički ploveći istraživački centar

U svibnju iduće godine započinje gradnja SeaOrbiter plovećeg centra za istraživanje mora.

VIDEO: Futuristički ploveći istraživački centar

Francuski arhitekt Jacques Rougerie projektirao je možda najneobičnije plovilo koje smo ikada mogli vidjeti, morski istraživački ploveći laboratorij SeaOrbiter, u kojem će između 18 i 22 morskih biologa proučavati tajne svjetskih oceana, s posebnim naglaskom na ekosustave i proučavanje ribljih populacija.

Početak gradnje ove "zgrade-plovila" je planiran za svibanj 2014. godine, a među posebnim zanimljivostima ističu potpunu orijentaciju na sustave za prikupljanje energije obnovljivim izvorima vjetra, sunca i valova.

Ova plutajuća građevina nalazit će se velikim dijelom pod morem kako bi omogućila proučavanje podmorja na većim dubinama, a financiranje projekta za koji će biti utrošeno 52,7 milijuna dolara, kao i logističku podršku, pružile su svemirske agencije NASA i ESA, pa stoga ne čudi da će uvjeti života i rada na SeaOrbiteru podsjećati na svemirske misije i Međunarodnu svemirsku postaju ISS.

Između ostaloga SeaOrbiter će sadržavati prostorije za boravak posade i znanstvenika iznad i ispod vode, laboratorije, pristanište, dizalice, postrojenja za prikupljanje obnovljive energije, rampe za izlazak ronilaca u vodu, mini podmornice, kao i sustav za prikupljanje riba, planktona i drugih oblika podvodnog života.

sea orbiter

Rougerie kaže kako će SeaOrbiter biti jedino plovilo na svijetu koje će omogućiti istraživanja mora svih 24 sati dnevno tijekom dugotrajnih misija na otvorenom moru, a oprema koju će posjedovati pružiti će mu mogućnosti istraživanja mora do dubine od 6.000 metara.

Za slučaj nužnosti, plovilo će posjedovati i alternativni pogon na biogorivo, a čitava gradnja bi trebala trajati točno 201 dan.

Žao nam je što više nije živ najpoznatiji istraživač mora Jacques Cousteau koji bi bio oduševljen ovim projektom, a pomalo nas čudi što ovom plovećem istraživačkom centru nisu dali upravo njegovo ime.

Nadamo se da će jednog dana ovo čudo doploviti i u Jadran, kako bi se potvrdile ili osporile tvrdnje o prekomjernom izlovu ribe, o čemu često možemo čuti razne kontradiktorne polemike. 

Izvor: Sea Orbiter

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->