Nalazite se
  • Pop Tech
  • VIDEO: 3D printano oružje i municija haraju internetom
Članak
Objavljeno: 25.05.2014. 10:50

Trend 

VIDEO: 3D printano oružje i municija haraju internetom

Na internetu su se pojavile čitave zajednice za razmjenu i preuzimanje modela vatrenog oružja.

VIDEO: 3D printano oružje i municija haraju internetom

Kada je Cody Wilson prije nešto više od godinu dana predstavio svoj prvi 3D printani pištolj Liberator i počeo nuditi CAD nacrte svim posjetiteljima Defense Distributed stranice, kako bi svakome bilo dostupno izraditi takav opasni predmet pomoću 3D printera, nekako nismo imali osjećaj da je to nešto što bi moglo uzeti većeg maha.

Obzirom da je u SAD-u vrlo lako doći do pravog oružja, kao i uslijed činjenice da su prvi 3D printani pištolji bili vrlo loše kvalitete, činilo nam se malo vjerojatnim da bi ovo jednog dana moglo postati popularno među internetskim korisnicima, no izgleda da smo se prevarili.

3d gun 2

Svako malo na YouTubeu se pojavi neki novi projekt 3D printanog vatrenog oružja, koje djeluje sve ozbiljnije, robusnije i ubojitije, a nedavno se pojavila čak i prva 3D printana municija za shotgun, pa bi se moglo reći da je ideja 3D printanog oružja za koje si svatko može besplatno preuzeti datoteke za izradu, pala na plodno tlo i nitko ne zna koliko će se ovo odraziti na sigurnost, posebice stoga što su 3D printeri sve dostupniji i što do nacrta mogu doći kriminalci, teroristi, luđaci svih vrsta, kao i djeca.

metak 3d printani

Pored toga, na internetu se danas nalaze čitave zajednice "uradi sam oružara" koji na portalima posvećenim 3D printanju, zajednički razvijaju oružje, te razmjenjuju savjete i ideje. Mada vam mi ne želimo nuditi direktne poveznice na takve webove, svatko tko zna malo guglati, bez problema će doći do njih.

Iako za sada još nije poznato je li netko već ubijen 3D printanim oružjem, jedan britanski medij je pokazao jednu od mogućih primjena, prošvercavši bez ikakvih problema 3D printani pištolj u Eurostar vlak na liniji Pariz-London, prošavši mjere sigurnosti koje su potpuno iste kao one u zračnim lukama uoči ulaska u zrakoplov.

Obzirom da je oružje plastično, pa na njega ne reagiraju detektori metala, a na rendgenu se nekoliko sitnih metalnih dijelova ne može dovesti u vezu s ubilačkom spravom ukoliko pištolj nije već sklopljen, takvo oružje se može doslovce svugdje nositi i koristiti za kriminalne i terorističke radnje na mjestima s najvišom razinom osiguranja.

Dakako, mogućnost korištenja od strane djece je posebna priča za sebe, pa postoji velika vjerojatnost da svijetom već lutaju mali revolveraši, te je možda samo pitanje dana kada ćemo saznati neku vijest koja će nas zgroziti vatrenim obračunom u parkiću. 

Zakonodavstva mnogih zemalja žele spriječiti internetsku distribuciju nacrta za 3D printanje oružja, ali bismo rekli da se to zakonski može zabraniti, no ne i potpuno ukloniti s mreže, jer je tu situacija slična kao s piratskim softverom. Zabraniš jednu stranicu, pojave se tri nove. Gdje će nas sve ovo dovesti tek treba vidjeti. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->