Nalazite se
  • Pop Tech
  • Generator na valove ušao u električnu mrežu SAD-a
Članak
Objavljeno: 08.07.2015. 10:06

DoE 

Generator na valove ušao u električnu mrežu SAD-a

Prototip električnog generatora na valove službeno je priključen u distribucijsku mrežu Havaja.

Generator na valove ušao u električnu mrežu SAD-a

Nakon nekoliko godina testiranja, američko Ministarstvo energije (US Department of Energy - DoE), dalo je zeleno svjetlo da se prototip generatora struje na valove, koji je proizvela tvrtka iz Oregona pod nazivom Northwest Energy Innovations (NWEI), uključi u nacionalni sustav distribucije električne struje.

Mada je testni prototip u stanju proizvoditi samo 20 kilovata struje, DoE kaže da se sustav pod nazivom Azura pokazao dobrim potencijalom za prikupljanje velikih količina čiste energije koja će biti namijenjena obalnim gradovima SAD-a.

Ovaj prototip se nalazi na lokaciji Kaneohu Bay u Oahu na Havajima, te je položen na dubinu od nekih 30 metara. Sustav se sastoji od konvertera snage valova u električnu energiju teškog 45 tona, te je u stanju prikupljati energiju od valova koji se uzdižu i spuštaju gore-dolje, kao i onih koji stvaraju kretnje naprijed-nazad.

Na postrojenju koje možete vidjeti u ovom videu, nalazi se generator koji kinetičku energiju konvertira u struju, koja se priključuje na distribucijsku mrežu podvodnim kabelom. 

Sustav se nalazi u pogonu oko mjesec dana, a tijekom tog razdoblja je slao nepoznate količine energije u električnu mrežu Havaja. Znanstvenici Sveučilišta Havaji, nedavno su potvrdili performanse sustava, naglasivši da je ovo prvi puta da se američki gradovi i domovi djelomično napajaju valovima.

Temeljem saznanja koja su im omogućili ovi testovi, NWEI i DoE sada planiraju napraviti novi generator koji će moći raditi u znatno većim valovima na dubinama od 60-80 metara, te generirati do 1 megavata struje, što će biti dovoljno za električnu opskrbu nekoliko stotina domaćinstava. Novi sustav bi se trebao uključiti u distribucije električne energije 2017. godine.  

Izvor: US Department of Energy

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->