Nalazite se
  • Pop Tech
  • Aplikacije spašavaju živote vatrogasaca u požarima
Članak
Objavljeno: 10.07.2013. 15:21

Vatrogasni appovi 

Aplikacije spašavaju živote vatrogasaca u požarima

Stalno dobivanje podataka u realnom vremenu moglo bi uvelike pomoći u borbama protiv velikih požara.

Aplikacije spašavaju živote vatrogasaca u požarima

Prije dva tjedna u Arizoni je 19 vatrogasaca poginulo tijekom akcije gašenja požara, koja podsjeća na tragediju hrvatskih vatrogasaca na Kornatima 2007. godine. U oba slučaja se kao jedan od najvećih krivaca navode nepotpuni, netočni i zastarjeli podaci koje su vatrogasci dobivali na terenu, jer detalji poput nagle promjene smjera vjetra mogu svaku rutinsku akciju u vrlo kratko vrijeme pretvoriti u tragediju s fatalnim posljedicama.

Američka organizacija U.S. Forest Service već neko vrijeme testira aplikacije za iOS uređaje koje bi trebale omogućivati vatrogascima, kao i stanovništvu ugroženih područja, da u realnom vremenu dobivaju podatke u blizini i s mjesta požarišta u vezi vremenskih promjena, smjera vjetra i uzoraka razvijanja požara.

Ovih je dana Forest Service objavio kako su aplikacije koje su testirale "nadmašile očekivanja", a tijekom ovog ljeta će biti testirani isti takvi sustavi za Android platformu.

Aplikacije predstavljaju mješavinu posebno dizajniranog i javno dostupnog softvera koji omogućuje vatrogascima praćenje požara u stvarnom vremenu kroz sustav stalnih ažuriranja podataka poput infracrvenih satelitskih slika i mapa, a Forest Service testira i sustav servisa u oblaku koji bi omogućio pristup tim podacima široj zajednici, što znači da bi svatko mogao pratiti stanje s požarišta, bez obzira bio vatrogasac, stanovnik ugroženog područja ili turist.    

Najveća prepreka bržem širenju tih sustava leži u nedovoljnim resursima internetskih i telekomunikacijskih servisa, obzirom da se požari najčešće pojavljuju na nedostupnim i nenastanjenim područjima nepokrivenim signalom. Stoga Forest Service paralelno radi na razvoju takozvanih "mesh mreža", koje se zbog nepostojanja središnjeg čvora oslanjaju na primanje i slanje podataka sustavom u kojem svaki čvor u mreži služi kao prijenosnik za druge čvorove.

Obzirom da mesh mreže funkcioniraju u promjenjivoj okolini, sve više se počinju primjenjivati kao komunikacijske mreže u automobilima, vlakovima i zrakoplovima, pa predstavljaju najjednostavnije rješenje za implementiranje u postojeću komunikacijsku infrastrukturu, te korištenje za potrebe komunikacija u područjima koja su slabo pokrivena postojećim sustavima.

Valja naglasiti kako je razvoj ovog sustava i aplikacija nakon nedavne tragedije u Arizoni postao jedan od prioriteta američkih vlasti, pa bi vrlo brzo mogao biti uveden u službenu uporabu širom SAD-a.

Nadamo se da će ovaj članak pročitati i netko tko se ovim pitanjima bavi u našoj zemlji, jer ne vidimo da se nakon kornatske tragedije do danas puno toga promijenilo u ICT tehnologiji za potrebe hrvatskih vatrogasaca. 

Izvori: WFMRDA, PopSci

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->