Nalazite se
  • Pop Tech
  • AI uvijek rušio pilota u zračnoj borbenoj simulaciji
Članak
Objavljeno: 28.06.2016. 15:16

Alpha 

AI uvijek rušio pilota u zračnoj borbenoj simulaciji

Umirovljeni pukovnik nije imao nikakvu šansu u obračunu s umjetnom inteligencijom.

AI uvijek rušio pilota u zračnoj borbenoj simulaciji

Znanstvenici Sveučilišta Cincinnati i njihovi kolege iz tvrtke za obranu Psibernetix, objavili su rezultate studije tijekom koje su testirali umjetnu inteligenciju za bespilotne borbene zrakoplove u realnoj zračnoj simulaciji.

AI pod nazivom Alpha pokazao se vrlo uspješnim, kako u izvođenju autonomnih borbenih misija protiv ciljeva na zemlji i u zraku, tako i u borbama protiv ljudskog protivnika.

Alpha je uspješno koristio 4 virtualna zrakoplova kako bi obranio obalu od dva neprijateljska zrakoplova bez ikakvih gubitaka, a na kraju je trijumfirao i nad umirovljenim ljudskim pilotom koji ga niti jednom nije uspio pobijediti.    

Pri tome su zrakoplovi neprijateljskog plavog tima u kojemu je sudjelovao ljudski pilot na raspolaganju imali bolje i raznovrsnije naoružanje, no to im nije pomoglo jer je AI crvenog tima svaki puta pobjeđivao izvođenjem kompleksnih i savršenih manevara koji su mu pružili mogućnost da svaki puta bude uspješniji.

U svojoj studiji znanstvenici navode da umirovljeni pilot pukovnik Gene Lee niti jedan puta nije uspio srušiti zrakoplov kojim je upravljao AI, bez obzira na to što je nakon svake misije mogao djelovati drugačije, jer se AI svaki puta prilagođavao novim manevrima, ne pružajući mu nimalo šanse za pobjedu.

AI combat

Alpha koristi vrstu umjetne inteligencije koja se temelji na konceptu takozvane "neizrazite logike" (fuzzy logic), koja računalu omogućuje uzimanje u obzir velikog broja opcija prije nego što donese odluku.

Obzirom da moderni vojni zrakoplovi i borbeni dronovi koriste veliku razinu automatizacije pri letu, sustav neizrazite logike može prepoznati važnost individualnih podataka prije nego što donese odluku o primjeni taktike, a znanstvenici su Alpha AI-u uspjeli omogućiti da to radi u realnom vremenu, čak i u vrlo zahtjevnim i kopleksnim zrak-zrak borbama (čitaj dog-fightovima).

Znanstvenici kažu da njihov AI djeluje poput računala koje pobjeđuje svjetskog prvaka u šahu, no priznaju da ga neće biti jednostavno ugraditi u okruženje stvarnog svijeta, jer bi moglo biti jako nazgodno kada bi u "live settingu" odlučio napasti mete koje nisu vojne. Stoga oni vjeruju da se Alpha neće naći u bespilotnim lovcima, već ga vide više kao simulacijski sustav koji će pomoći u razvoju boljih sustava za asistenciju ljudskim pilotima.

Mi bismo jedino dodali da umirovljeni pilot možda nije najbolje rješenje za testiranje AI-a, već bi im bilo pametnije da su angažirali nekog gamera specijalista za borbene letačke simulacije tipa IL-2 Sturmovik. 

Izvor: Journal of Defense Management

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->