Nalazite se
Članak
Objavljeno: 06.03.2012. 10:51

Google 

Španjolac tužio Google zbog rezultata pretrage

Novi algoritmi za pretragu umjesto slika turističkog kampa prikazuju stravične slike iz 1978.

Španjolac tužio Google zbog rezultata pretrage

Španjolac Mario Giovanni Masia je 1978. bio dijete, kada je u turističkom kampu Alfaques, koji su tada vodili njegovi roditelji, eksplodirala cisterna s 23 tone goriva, prouzročivši veliku tragediju u kojoj je poginulo 200 turista, a više stotina ih je zadobilo teške povrede, uglavnom opekline 2. i 3. stupnja.

Tih su dana svijet obišle stravične fotografije spaljenih tijela, no nakon tridesetak godina nesreća je zaboravljena, a obnovljeni kamp koji danas vodi Mario Masia, rijetko se dovodi u vezu s incidentom prije 34 godine.

No da bi se Alfaques ponovo više povezivao sa spaljenim ljudima nego turističkom destinacijom pobrinuli su se novi algoritmi za pretragu Googlea, koji su umjesto idiličnih slika ugodnog mjesta za odmor u području nacionalnog parka Delta del Ebro, u rezultatima pretrage preplavili tražilicu slikama nesreće iz 1978.

Da stvari budu zanimljivije, ukoliko su ključne riječi pretrage "accidente camping alfaques" (nesreća u kampu Alfaques), uz rezultate pretrage se ne pojavljuju male slike sa stravičnim prizorima, no ako u polje za pretragu utipkate “camp Alfaques” ili samo „Alfaques“ slike su tu.

Zbog toga je Masia počeo apelirati na one koji su na svojim web stranicama držali te slike da ih maknu, a kako oni to nisu željeli učiniti, obratio se Googleu s upitom zbog čega su njihovi algoritmi odjednom potpuno promijenili rezultate pretrage, te ih zamolio da isprave grešku i da slike nesreće ne povezuju s njegovim kampom.

Kako se Google oglušio na njegove apele, odlučio ih je tužiti španjolskom lokalnom sudu, no ovih je dana sud odbio njegovu tužbu, s obrazloženjem da španjolski Google nije odgovoran za algoritme pretrage, pa stoga mora potražiti pravnu zadovoljštinu na taj način da tuži direktno tvrtku Google Inc. čije sjedište je u SAD-u.

Masia još nije odlučio hoće li podići tužbu u SAD-u, ali će se obratiti aktivistima za ljudska prava, koji bi mu mogli u tome pomoći.  

NAPOMENA: Slike koje će vam izbaciti Google tražilica ako u nju upišete Alfaques mogu biti vrlo uznemirujuće.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->