Nalazite se
Članak
Objavljeno: 03.04.2014. 16:55

CISCO 2014 

Michael Ganser: Samo 1% svega je spojeno na internet

Viši potpredsjednik Ciscoa za središnju Europu, u Splitu je govorio o internetu svega.

Michael Ganser: Samo 1% svega je spojeno na internet

Druga regionalna Cisco konferenciji za jugoistočnu Europu koja se danas održava u hotelu Le Meridien Lav u Splitu okupila je oko 500 IT stručnjaka i pripadnika poslovne elite iz zemalja jugoistočne Europe. Glavna tema konferencije je Internet svega (Internet of everything (IoE), njegov utjecaj i vrijednosti u poslovanju. Odmah u uvodnom viši potpredsjednik Ciscoa za središnju Europu Michael Ganser rekao je kako je danas samo jedan posto svega spojeno na internet, dakle ljudi, senzora i uređaja. Ostalih 99 posto je „nigdje“ i Cisco radi na njihovom povezivanju.

Prošle godine po prvi put se dogodilo da je u gradovima živjelo više ljudi nego u ostalim  dijelovima zemalja upravo zahvaljujući tehnologiji. Zbog toga se i troši 70 posto energije upravo u gradovima. Internet stvari (internet of things) ove godine napravit će preokret spajajući sporadične stvari  na internet. Odličan primjer za to je grad Barcelona u kojoj najbolje može vidjeti što se sve može napraviti za građane koristeći tehnologiju – rekao je Ganser.

To je grad koji je stvorio čak  tri milijarde dodane vrijednosti kroz razne projekte umrežavanja mnogih sustava pritom koristeći koncept IoE.  To su projekti poput pametnog prometnog osvjetljenja, pametnog autobusa, autobusne stanice, pametnog parkinga...  Samo u posljednjih šest godina u tom gradu otvoreno je 47.000 novih poslova u 4.500 novih kompanija. Primjerice, koristeći razna rješenja bazirana na internetu smanjila se gužva na gradskim cestama za čak 30 posto jer upravo toliko sudionika u prometu dosad je samo tražilo parking.  Upravo zbog ovog, a i drugih sličnih rješenja, Barcelonu je samo u 2013.posjetilo čak 180 gradonačelnika iz cijelog svijeta.

Osim toga, kako više nema businessa bez IT-a, pokazalo se da je smartphone danas postao uređaj koji najviše mijenja život čovjeka. Naime, čovjek dnevno čak 150 puta radi nešto na smartphonu, a da toga u velikoj većini slučajeva nije ni svjestan. Koliko je Internet na neki način zavladao svijetom pokazao je uspoređujući broj skidanja aplikacija s interneta s knjigama i filmovima. Naime, u svijetu se u tjedan dana producira 100 filmova, 250 knjiga i čak 15.000 aplikacija. Očekuje se da će se samo u ovoj godini downloadati više od 77 milijardi mobilnih aplikacija. Do 2020. godine bit će spojeno 50 milijardi raznih uređaja u svijetu. Usporedbe radi, ne tako davne 1984. godine u svijetu je bilo povezano tek 1000 uređaja.

U istraživanju koje je provela analitička kuća Price Waters House Coopers pokazalo se da čak 81 posto CEO-va vjeruje kako će im tehnologija javno utjecati na poslovanje u narednih pet godina, 86% njih suočit će se zbog toga s dramatičnim promjenama, a 88% traži bolji način za korištenje Data podataka. Upravo su podaci ključ povezivanja.

- Količina informacija kojima smo svakodnevno prepravljeni zahvaljujući novim tehnologijama mogu se riješiti samo brzom obradom podataka. I zato volimo reći da je vrijeme postalo nova „deviza“ – rekao je Patrick Schmidt, direktor za prodaju arhitekture u tvrtki Cosco Systems.

Kao i do sada Cisco nastavlja s ulaganjima u regiji. Prije pet godina uložio je 30 milijuna eura, ali nažalost ništa od toga nije došlo u Hrvatsku. Ove godine zajedno s 3TS Capital Partnersom osnovao je fond od 103 milijuna eura koje planiraju uložiti u IT inovativne tvrtke u srednjoj i Istočnoj Europi. Hoće li među njima biti i tvrtke iz Hrvatske ostaje za vidjeti. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->