Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.07.2013. 12:09

Javna nabava 

Država lani ulagala u IT najviše od početka krize

Vrijednost javne nabave IT opreme i usluga porasla je 2012. godine 16 posto i najveća je u posljednje četiri krizne godine.

Država lani ulagala u IT najviše od početka krize

Tvrtka Briefing e-servisi, specijalizirana za praćenje i analizu javne nabave i ove godine je provela analizu tržišta javne nabave IT opreme i usluga, prema dostupnim podacima iz Elektroničkog oglasnika javne nabave.

Javna poduzeća i državne institucije prošle godine su na nabavu IT opreme i usluga potrošile čak 16 posto više novca nego prethodne, odnosno 789,6 milijuna kuna. Radi se o najvećem iznosu godišnje potrošnje u protekle četiri krizne godine, a za IT sektor je posebno značajno što pad poslovanja s državom od šest posto ostvaren 2011. nije prerastao u trend.

Kad se uključi i vrijednost ugovora prema okvirnim sporazumima s isporukom u razdoblju duljem od godinu dana, IT sektor je lani ukupno ugovorio vrijednost isporuka od 1,014 milijardi kuna.

Najveći pojedinačni ugovor od gotovo 89 milijuna kuna sklopio je IBM World Trade Corporation s APIS IT-om, što je njegovim potpisnicima donijelo prvo mjesto na ljestvicama najvećih naručitelja i najuspješnijih isporučitelja prema ukupnoj vrijednosti ugovora.

Među najvećim naručiteljima i dalje su HEP i Fina, zamjetan je pad HAC-a s drugog na sedmo mjesto, kao i osjetan rast ulaganja u informatizaciju HZZO-a, koji je sklopio veliki ugovor od gotovo 40 milijuna kuna s Ericsson Nikola Teslom. ENT-u je taj ugovor donio čak treće mjesto na ljestvici isporučitelja po vrijednosti ugovora (u 2011. tek 30., s 4,7 milijuna kuna).

King ICT, Končar Inženjering za energetiku i transport te Combis, opet su među prvih pet, ali s osjetno manjom vrijednošću ugovora nego u 2011. Uz Ericsson Teslu, nova imena među deset najvećih isporučitelja su Sedam IT i Croz, koji su prethodne godine bili nadomak ulasku među 20 najvećih.

Najveći naručitelj APIS IT utrošio je 99,6 milijuna kuna na IT opremu i usluge, ispred HEP-a, koji je usprkos rastu potrošnje s 60,5 milijuna na 81 milijun pao na drugo mjesto, ispred Fine, koja je ponovno treća, ali s gotovo dvostruko većim ulaganjima u IT nego 2011., od 70,3 milijuna kuna.

Ukupan broj naručitelja IT opreme i usluga u javnom sektoru bio je najveći u četiri godine, javnu nabavu su tražila 293 naručitelja (278 u 2011.). Transparentnost je nastavila stagnirati na razmjerno visokoj razini, što znači da je u zakonskom roku objavljen rezultat za 86 posto nadmetanja (85 posto prethodne godine, 87 posto u 2010.).

Vezani sadržaji
Ključne riječi Hrvatska rast IT javna nabava
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->