Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.02.2016. 13:32

ESA 

Svemirski senzor u skeneru na zračnoj luci

Zahvaljujući svemirskoj tehnologiji ESA-e, terahecna kamera ubrzava protok putnika.

Svemirski senzor u skeneru na zračnoj luci

Europska svemirska agencija ESA za potrebe svojih misija istraživanja svemira često mora razvijati specijalnu opremu, no kao i u mnogo slučajeva do sada, ona se obično nađe i za potrebe "Zemljana", što je slučaj i s terahercnom kamerom.

Specijalni senzor kamere je za buduće satelitske misije razvio znanstvenik Peter de Maagt, te ga je patentirala ESA, a britanska tvrtka Digital Barriers ga je ugradila u svoj ThruVision sustav čija je uloga skeniranje putnika kroz odjeću. Sustav se već nekoliko godina koristi na nekoliko zračnih luka, a temelji se na terahercnim frekvencijama od 1.000 GHz, odnosno valovima koji se nalaze na područjima između mikrovalnih i infracrvenih područja. Ti se valovi u svemiru koriste da nam prikažu formiranje ranog svemira, te nastanak zvijezda tijekom čitave povijesti, a u rukama sigurnosnog osoblja znatno ubrzavaju skeniranja putnika i robe.

Peter de Maagt i frekventno područje

Senzor za terahercnu kameru je izumio ESA-in znanstvenik Peter de Maagt.

Ova kamera se također može koristiti i za praćenje okoliša, jer specifične frekvencije mogu biti fokusirane na troposferu i stratosferu, čime se prati debljina ozonskog omotača, te proučavaju globalne klimatske promjene.

Što se tiče sigurnosnog skeniranja putnika i prtljage na zračnim lukama, terahercni valovi mogu prolaziti kroz čvrste materijale, uključujući zidove i odjeću, te se njima može upravljati kao svjetlom za stvaranje vizualnog prikaza.

Terahercni valovi na ruci

ESA se pohvalila da je ova kamera samo jedna od više od 120 inovacija koje su osim u svemirskim misijama, svoju primjenu našle u komercijalnoj primjeni na Zemlji u okviru ESA-inog Technology Transfer programa.

Također navode da je istu tehnologiju licencirala i tvrtka SubTeraNDT Limited, koja terahercnu tehnologiju razvija za izradu beskontaktnih i neionizirajućih sustava za inspekcije oštećenja izolacije, korozije i drugih abnormalnosti kod naftnih i plinskih cijevi.

Izvor: ESA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->