Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.02.2014. 10:11

NASA 

Mars Odyssey promijenio orbitu za proučavanje izlaska Sunca

Letjelicom koja se u orbiti Marsa nalazi od 2001. godine još uvijek se može uspješno upravljati. 

Mars Odyssey promijenio orbitu za proučavanje izlaska Sunca

Mars Odyssey, najdugovječnija NASA-ina letjelica koja se nalazi u orbiti Marsa od studenog 2001. i služi za istraživanje Marsovog južnog pola, korigirala je svoju orbitu, kako bi znanstvenici mogli proučavati kako se jutarnje magle, oblaci i površinska zaleđenost formiraju tijekom zora i sumraka na crvenom planetu.

Ovaj manevar koji je izveden jučer, zasluga je inženjera Odyssey misije u JPL-u u Pasadeni i Lockheed Martin Space Systemsu u Denveru, koji su u pravom trenutku ubrzali letjelicu kako bi ušla u drugačiju orbitu.

Promjena orbite će omogućiti razna nova istraživanja Marsove površine, uključujući promjene temperature tla nakon zalazaka i izlazaka Sunca na tisućama lokacija, te bi mogla baciti novo svjetlo u vezi sastava površine, kao i omogućiti uvid u razne geološke procese poput izbijanja proljetnih gejzira koji nastaju uslijed otapanja zaleđenog ugljičnog dioksida.

"Učimo staru letjelicu novim trikovima", izjavio je JPL-ov znanstvenik Jeffrey Plaut. "Odyssey će biti u poziciji da vidi Mars u potpuno drugom svjetlu".

U svakom slučaju, zanimljivo je vidjeti da se orbiterom starim 12 godina koji se nalazi na devedesetak milijuna kilometara od Zemlje još uvijek može upravljati, te ga koristiti za složena znanstvena istraživanja.

Znanstvenici navode kako će u studenom 2015. Odyssey imati još uvijek dovoljno goriva za 9 do 10 godina operativnosti prema zacrtanim planovima godišnje potrošnje. 

Izvor: NASA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->