Nalazite se
  • Zdravlje
  • Injektirana pjena zaustavlja unutrašnje krvarenje
Članak
Objavljeno: 22.01.2013. 14:19

DARPA 

Injektirana pjena zaustavlja unutrašnje krvarenje

Izum tvrtke Arsenal Medical mogao bi spasiti mnogo života u ratu i drugim nesrećama.

Injektirana pjena zaustavlja unutrašnje krvarenje

Prema istraživanjima američkih vojnih liječnika, unutrašnje krvarenje dovodi do jedne četvrtine ukupnog broja smrtno stradalih ranjenika u ratovima. Do sada liječnici i bolničari na bojišnici nisu imali drugi način pomoći ranjenicima kod kojih je došlo do unutrašnjeg krvarenja abdomena, osim hitnog transporta u bolnicu, za što vrlo često nije bilo dovoljno vremena.

Stoga je američka vojna znanstvena agencija DARPA odlučila investirati u sve tvrtke koje razvijaju nove metode hitne pomoći na bojišnici, pomoću kojih bi se takvim ranjenicima unutrašnje krvarenje moglo zaustaviti ili barem usporiti.

Tvrtka Arsenal Medical je u tome otišla najdalje, proizvodnjom posebne pjene koja nastaje spajanjem dvije komponente koje se injektiraju povrijeđenoj osobi kroz pupak u abdomen, te zatvaraju "pukotine" i time zaustavljaju krvarenje, pa se unesrećenoj osobi pružaju dodatna tri sata vremena za transport u bolnicu, gdje će kirurzi zaustaviti krvarenje i ukloniti privremeni "čep".

Arsenal Medica kaže kako su testirali više od 1.200 različitih mješavina dok nisu došli do materijala s traženim svojstvima. "Pjena ne smije biti pretvrda ili premekana, ne smije se formirati prebrzo ili presporo, a kirurzi moraju biti u mogućnosti da ju uklone bez nanošenja dodatnih povreda na unesrećenoj osobi", kaže Upma Sharma, voditelj istraživanja u Arsenalu.

pjena

Konačni rezultat njihovih istraživanja doveo je do pjene koja je poliuretanska, odnosno sadrži materijal koji se koristi u kirurgiji kosti, vaskularnim transplantacijama i drugim medicinskim zahvatima, ali i u sjedalima automobila i izolaciji.

Znanstvenici su pjenu uspješno testirali na svinjama kod kojih je zaustavljala krvarenje koje je došlo kao posljedica unutarnjih povreda jetre i velikih vena. Nakon tretmana, dvije trećine njih je ostalo na životu nakon tri sata.

Prije početka testiranja na ljudima, znanstvenici prate zdravstveno stanje svinja kako bi ustanovili postoje li neke dugoročne posljedice, te potom imaju plan suradnje s američkom administracijom za lijekove FDA kako bi počeli izvoditi testove na bojišnici.

Ipak, znanstvenici upozoravaju kako zbog različitosti povreda tijekom kojih dolazi do nekontroliranog krvarenja ne mogu garantirati da će njihova pjena pomoći baš svakome, no većini ranjenika će dodatna tri sata predstavljati veliku razliku između života i smrti. Naravno, mi se nadamo kako će ova tehnologija vrlo brzo stići i u službe civilne hitne medicine, gdje unutarnja krvarenja također uzimaju veliki broj žrtava.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->