Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.04.2012. 18:14

NeuroVigil 

iBrain: Hoće li Stephen Hawking ponovo govoriti?

Poznati znanstvenik postao pokusni kunić za testiranje uređaja za čitanje misli.

iBrain: Hoće li Stephen Hawking ponovo govoriti?

Dr Stephen Hawking, poznati matematičar, fizičar i kozmolog, u ranoj mladosti je obolio od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), paralizirajuće bolesti koja uzrokuje slabljenje tjelesnih mišića, zbog čega je gotovo potpuno nepokretan i bez sposobnosti govora, a svu komunikaciju obavlja preko računalnog sustava Dectalk koji unos komandi sintetizira u glas.

Ovih je dana Hawking objavio kako je započeo suradnju s Dr Philipom Lowom i timom znanstvenika tvrtke NeuroVigil, koji su izumili sustav iBrain.

iBrain je u originalu dizajniran za praćenje moždanih valova koji nastaju tijekom sna, no znanstvenici ga sada žele koristiti za pretvaranje moždanih valova u sustav za upravljanje računalom i govornu komunikaciju.

ibrain

Dr Low je za razvoj sustava odlučio u projekt uključiti Hawkinga, jer vjeruje kako će on biti u stanju svojim mislima stvarati "ponovljive" uzorke moždanih valova, koje će potom moći prevoditi u naredbe računala, a u konačnici i u govornu komunikaciju.

Hawking je vrlo rado prihvatio ponudu NeuroVigila, te je u svoj zgusnuti program predavanja i znanstvenog rada, ubacio rad na ovom projektu, za koji vjeruje, da će osim bolesnicima koji su poput njega oboljeli od ALS-a, pojednostaviti komunikaciju i svima drugima koji zbog raznih bolesti ne mogu govoriti, a u njemu vidi i veliku šansu za pomoć autističnim osobama.

iBrain je minijaturni uređaj koji se na glavu pričvršćuje pomoću kape sastavljene od rastezljivih traka, a u sebi posjeduje neurotransmitere koji su fiksirani na kranijalnom dijelu lubanje. Hawking se mora snažno koncentrirati na razne akcije poput stiskanja svojeg dlana u šaku, a znanstvenici za to vrijeme nastoje prilagoditi algoritme kako bi ih računalo razumjelo i pretvorilo u "jezik".

Low vjeruje kako će uz puno rada softver moći konvertirati moždane valove u misli, te ih potom prevoditi u slova i rečenice, a uključivanje briljantnog uma Stephena Hawkinga u projekt bi istraživanja moglo znatno ubrzati i skratiti.

VIDEO - U radni tjedan Stephena Hawkinga ušla su i istraživanja NeuroVigila

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->