Nalazite se
Članak
Objavljeno: 08.11.2014. 11:21

UW 

VIDEO: Gamer mislima upravlja rukom drugog gamera

Znanstvenici demonstrirali direktno mozak-mozak sučelje koje funkcionira putem interneta.

VIDEO: Gamer mislima upravlja rukom drugog gamera

Telepatiju, komunikaciju mislima i preuzimanje kontrole nad tijelima drugih ljudi, najčešće se može vidjeti u SF-u, no znanstvenici Sveučilišta Washington su uspješno izveli povezanost između mozgova ljudi u stvarnosti.

U svojoj novoj objavljenoj studiji, istraživači su demonstrirali učinkovitost direktnog mozak-mozak sučelja između dvoje ljudi, koje su započeli razvijati prošle godine, o čemu smo svojevremeno pisali na našim stranicama.

Znanstvenici su ovoga puta moždane signale s mozga jedne osobe prenosili drugoj putem interneta, te ih koristili za upravljanje kretnjama ruku druge osobe u djeliću sekunde.

Na slici gore možete vidjeti kako studenti Darby Losey i Jose Ceballos, koji su pozicionirani u različitim zgrada kampusa, razmjenjuju moždane signale, pa onaj koji ih šalje (lijevo), razmišlja o pucanju topa u različitim dijelovima igre. Njegovi moždani signali preko weba stižu drugom subjektu (primatelju), čija ruka gotovo istovremeno pritišće komandu za pucanje rukom na touchpadu.

Kako bi omogućili ovakvu komunikaciju, znanstvenici su kombinirali dvije vrste neinvazivnih instrumenata i posebno prilagođeni softver, kako bi u realnom vremenu spojili dva ljudska mozga. Jedan sudionik je spojen na EEG mašinu koja čita aktivnosti mozga i šalje električne pulsove preko weba ka drugom, koji nosi kapu za plivanje opremljenu transkranijalnim magnetskim stimulatorom postavljenim u blizinu dijela mozga koji je zadužen za upravljanje kretnjama ruku.

Sender

Korištenjem tog sustava, jedna je osoba drugoj mogla poslati "komandu" za pokretanje ruke na taj način što je samo pomislila o toj kretnji.

U studiji su korištena tri para studenata koji su imali uloge predajnika i prijamnika s različitim ulogama, te su bili razdvojeni na udaljenosti od 800 metara i nisu imali nikakvu drugu mogućnost međusobne komunikacije i interakcije osim linka između svojih mozgova.

Svaki "predajnik" je sjedio ispred ekrana s video igrom u kojoj je trebao braniti grad ispaljivanjem topa i presretanjem raketa koje su bile lansirane s piratskog broda. Obzirom da nije mogao osobno fizički interaktivno djelovati, jedini način za obranu grada je bio taj da pomisli kada treba pomaknuti ruku i ispaliti top.

Znanstvenici su otkrili da je učinkovitost ovog sustava iznosila između 25 i 83 posto, a promašaji su se najčešće događali kada predajnik nije na vrijeme uputio komandu za pucanje svojim mislima. Ovo je znanstvenicima ujedno omogućilo i da izmjere egzaktnu količinu informacija koje su razmijenjene između dva mozga.

Nakon ovoga, Sveučilište Washington će nastojati proširiti vrste informacija koje se mogu razmjenjivati ovim sučeljem, kako bi mogli izvoditi primopredaju kompleksnijih procesa mozga, a za dalji razvoj sustava su dobili milijun dolara od fondacije W.M. Keck Foundation.

Znanstvenici vjeruju da će putem mozak-mozak sučelja biti u stanju transferirati kompleksnije vizualne i psihološke fenomene poput pojmova, misli i pravila, a ujedno će istraživati i utjecaje moždanih valova koji su povezani s budnosti i pospanosti.

Na primjer, mozak pospanog pilota zrakoplova koji drijema za komandama, mogao bi stimulirati kopilotov mozak da postane budniji.

Mada je ovo još uvijek daleko od kontrole mislima iz X-Men filmova (Charles Xavier - Cerebro), jasno nam je kuda to vodi, posebice kada znamo da je jedan od sufinancijera projekta znanstveni odjel Američke vojske. 

Izvor: UW

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->