Nalazite se
Članak
Objavljeno: 16.05.2013. 13:19

MOF 

Novi materijal za izvlačenje uranija iz mora

Materijal pod imenom MOF trebao bi omogućiti jednostavan način za izvlačenje resursa uranija iz morske vode.

Novi materijal za izvlačenje uranija iz mora

Svjetska mora sadrže gotovo tisuću puta više uranija od konvencionalnih rezervi, pa znanstvenici već desetljećima nastoje razviti učinkovit način za njegovu ekstrakciju, a mnogi stručnjaci kažu da je to od velike važnosti jer bi moglo poslužiti kao osiguranje u slučaju da ponestane zaliha uranija koji se koristi u nuklearnim reaktorima.

Wenbin Lin, znanstvenik i profesor kemije na Sveučilištu North Carolina i njegovi kolege, proizveli su materijal pod nazivom MOF (metal-organic framework) koji se u laboratorijskim testovima pokazao najmanje 4 puta učinkovitiji u izvlačenju uranija iz morske vode u odnosu na konvencionalne plastične adsorbente.

izvlačenje urana iz morske vode  MOF-om

Adsorpcija je proces koji se dešava kada se plinski ili tekući rastvor akumulira na površini nekog čvrstog materijala ili, rjeđe, tekućine (adsorbenta), formirajući molekularni ili atomski film (adsorbat). 

Znanstvenici smatraju kako MOF obećaje primjenu i u drugim tehnološkim aplikacijama, koju uključuju pohranu plina i kemijsku separaciju, a njegove strukture se mogu ugađati za različite namjene, što mu omogućuje da bude ekstremno porozan, veće magnitude od zeolita, poroznog materijala koji se već koristi u komercijalnim adsorbentima.

Poput organskih polimera, MOF-ovi imaju površine koje se mogu modificirati, kako bi povezivali specifične molekule.

Razlog zbog kojeg izvlačenje iona koji sadrže uranij iz morske vode predstavlja veliki izazov leži u činjenici da se on nalazi u ekstremno niskoj koncentraciji od 3 dijela naprama milijardu.

Za razliku od najnaprednijih materijala koji mogu izvući između 3 i 4 miligrama uranija po gramu plastike svaki puta kada se koriste, Linov materijal skuplja više od 200 miligrama po gramu adsorbenta.

Ovi rezultati su jako ohrabrujući, no znanstvenici upozoravaju da se tek treba vidjeti kako se materijal ponaša u realnijim uvjetima od laboratorijskih. U pravoj morskoj vodi materijal vjerojatno neće postići jednako dobre rezultate, no svejedno je vrlo obećavajući, jer se pokazuje boljim od najboljih dostupnih materijala u istim uvjetima.

Pored toga znanstvenici navode kako bi ova tehnologija mogla dovesti i do pada cijene uranija koja stalno raste. 

Izvor: MIT Technology Review

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->