Nalazite se
Članak
Objavljeno: 28.09.2011. 10:24

NIST 

Nanostrojevi od dijamanata

Američki Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST), razvija metode obrade dijamanata na mikrometarskoj razini s ciljem izrade budućih nanostrojeva.

Nanostrojevi od dijamanata
Pomoću elektronskog mikroskopa možete vidjeti primjer jedne kocke koju su znanstvenici NIST-a ugravirali na površinu dijamanta. PHOTO CREDIT: NIST

Dijamanti su, osim po vrijednosti, poznati po svojoj čvrstoći, dugovječnosti i predstavljaju svojevrsni simbol vječne ljubavi. Proizvođači poluvodiča s time se slažu, ali im žele dati puno korisniju namjenu od ugradnje u prstene i ogrlice.

Znanstvenici NIST-a drže kako bi dijamanti mogli imati vrlo važnu ulogu u razvoju izdržljivih nanostrojeva, koji će se u skoroj budućnosti koristiti u elektronici, ICT tehnologiji, medicini i svim drugim područjima na kojima bi pojava sićušnih strojeva koji mogu izvoditi popravke, ciljano distribuirati lijekove, operirati, proizvoditi druge mikro i nanouređaje, izazvala novu tehnološku revoluciju.

Kako bi uopće došli u mogućnost izrade takvih mikromehaničkih sustava (MEMS-ova), znanstvenicima jednu od najvažnijih zadaća predstavlja obrada materijala na mikro i nanorazini, u ovom slučaju dijamanata.

 dijamanti mogu vibrirati na vrlo visokim frekvencijama, što zahtijeva nova elektronika 

"Dijamanti su idealno tvorivo za mikromehaničke uređaje", tvrdi NIST-ov znanstvenik Craig McGray. "Osim što su u stanju izdržati ekstremne uvjete, mogu vibrirati na vrlo visokim frekvencijama, što zahtijeva nova elektronika. No oni su dakako i vrlo tvrdi, pa do sada nije bilo načina na koji koje biste ih mogli obrađivati na takvoj mikrorazini. Mi držimo kako naša metoda obrade to omogućuje".

NIST-ova metoda koristi proces kemijskog graviranja površine dijamanta, a do sada su znanstvenici na taj način uspjeli u dijamante urezati šupljine u obliku kocke, dimenzija između 1 do 72 mikrometara sa savršeno ravnim i glatkim stranicama.

"Sada radimo na optimizaciji kontrole ovog procesa. Neki rezultati i načini na koje se ponašaju dijamanti u ovim uvjetima poprilično su neočekivani. Sukladno s razvojem prototipa prvog dijamantnog MEMS uređaja, moramo istražiti i te misterije", navodi McGray.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->