Nalazite se
Članak
Objavljeno: 26.06.2014. 12:19

KAIST 

Kožni senzor nudi vaše emocije oglašivačima

Znanstvenici otkrili novi način kako prepoznavati emocije pomoću mehanizma "guščje kože".

Kožni senzor nudi vaše emocije oglašivačima

Goose Bump Detector je kožni piloerekcijski senzor koji se postavlja na stražnju stranu podlaktice. Photo credit: Young-Ho Cho/KAIST.

Vjerojatno ste više puta čuli za izraz "guščja koža", koji označava stanje u kojem se na koži pojave kvržice koje vas "naježe" i podignu vam dlačice. To stanje se obično javlja kada vam je hladno ili pri nekom snažnom emotivnom doživljaju, recimo kada vas netko ili nešto preplaši, a aktiviraju ga mišići pod nazivom piloerektori ili "podizači dlaka".

Znanstvenici južnokorejskog Sveučilišta KAIST, proizveli su senzor pod nazivom Goose Bump Detector koji se postavlja na kožu, koji je u stanju mjeriti sitne promjene u "piloerekcijama", te vjeruju kako će uskoro iz različitih veličina "kvržica", odnosno mišića piloerektora, moći točno znati kakvo vam je emotivno stanje u određenom trenutku.

Znanstvenik Young-Ho Cho, vođa ovog istraživanja, navodi kako primjena ovog senzora može biti vrlo široka, od detektora laži, pa sve do marketinškog sustava koji bi oglašivačima govorio kako ljudi emotivno reagiraju na razne njihove proizvode i reklame, prema čemu bi mogli znatno lakše kreirati svoje marketinške kampanje. 

Sam senzor je proizveden od provodnog polimera pod nazivom PEDOT:PSS koji se koristi za izradu savitljivih kondenzatora koji se postavljaju na plastični materijal pod nazivom Ecoflex 0030.

Pri testiranju senzora, znanstvenici su postavili uređaj na podlakticu 28-godišnje osobe, koju su potom dodirivali kockicama leda kako bi stvarali iznenadne hladne šokove. To je stimuliralo piloerektore koji su deformirali senzore i doveli do povećanja njihove provodnosti koja se mogla mjeriti.

Young-Ho Cho kaže kako bi njihovi senzori napokon mogli dovesti do neke koristi od piloerektora koji su tijekom evolucije izgubili svoju funkciju kod ljudi, kada su našim drevnim precima koristili za grijanje krzna, ili kao obrambeni mehanizam koji ih je vizualno činio većim i opasnijim kada bi se nakostriješili.  

Izvor: KAIST

Goose Bump Detector je kožni piloerekcijski senzor koji se postavlja na stražnju stranu podlaktice. Photo credit: Young-Ho Cho/KAIST.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->