Nalazite se
Članak
Objavljeno: 14.11.2014. 11:02

EUROfusion 

Europa sve bliža fuzijskoj energiji

Osnovan konzorcij za razvoj energije fuzije EUROfusion u koji je uključena i Hrvatska.

Europa sve bliža fuzijskoj energiji

Slika prikazuje unutrašnjost JET plazma komore. Photo Credit: Euro-Fusion

Europska komisija i Europske fuzijske istraživačke jedinice pokrenule su zajednički konzorcij za razvoj energije fuzije EUROfusion koji će upravljati europskim istraživačkim aktivnostima u području fuzije u ime Euratoma, a cilj mu je osigurati značajan napredak na putu ka realizaciji energije fuzije.

Konzorcij okuplja 27 europskih zemalja kojima će na raspolaganju biti čak 850 milijuna eura za razdoblje od 2014. do 2018. godine, od čega skoro polovica iznosa dolazi iz HORIZON 2020 programa. Zahvaljujući Institutu Ruđer Bošković (IRB) te znanstvenicima okupljenima u sklopu Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU), Hrvatska je jedna od zemalja članica ove trenutno najveće europske istraživačke organizacije.

state representatives

Predstavnici europskih država, članica EUROfusion konzorcija.

Članstvo u konzorciju omogućava ne samo aktivno uključivanje hrvatskih znanstvenika u istraživanja, već i sudjelovanje domaćih tvrtki na vrijednim natječajima u sklopu fuzijskog programa.

''Formiranje konzorcija EUROfusion označava veliki korak naprijed u europskom pothvatu da razvije fuziju kao efikasniji, čišći i za okoliš prihvatljiviji izvor energije koji će doprinijeti u zadovoljavanju rastuće globalne potražnje za energijom. Konzorcij EUROfusion omogućuje europskim nacionalnim jedinicama da udruže svoje resurse još učinkovitije. Osnivanje konzorcija bilo je nužno kako bi se zadovoljili izazovi sve složenijih i velikih projekata, kao što su ITER i DEMO", objašnjava dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković, koordinator Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice i član Znanstvenog-tehničkog odbora (STC) EURATOM-a, savjetničkog vijeća Europske komisije za pitanja nuklearne politike.

ITER

Sredstva koja je Europska unija osigurala za gradnju ITER-a, odnosno oko 6.5 milijardi eura, mogu biti potrošena isključivo na poslove dodijeljene tvrtkama iz EU kroz natječaje koje raspisuje Agencija fuzija za energiju (Fusion for Energy - F4E). Ostvarivanje i 1 ‰ posla na ITER-u hrvatske tvrtke mogu ostvariti značajnu financijsku dobit, dok referenca koja proizlazi iz pozicioniranja na listu dobavljača stvara prepoznatljivost hrvatskih tvrtki na konkurentnom europskom i svjetskom tržištu, uz priliku da pokažu svoj rad na svjetskoj pozornici.

3D11.21-1c-featured-960x540

Pored ITER-a, konzorcij EUROFusion bavit će se i temeljnim pitanjima koja se odnose na razvoj nove generacije fuzijskog demonstracijskog reaktora – DEMO, koji će biti spojen na mrežu i osigurati prototip za implementaciju fuzijskih reaktora diljem svijeta. Na taj način fuzija će moći udovoljiti rastućoj globalnoj potrebi za energijom nakon 2050. godine uz obnovljive izvore energije, poput vjetra i solarne energije. U tom nastojanju, konzorcij EUROfusion će nastaviti blisku suradnju s industrijom i malim i srednjim europskim tvrtkama te europskom agencijom Fuzija za energiju (Fusion for Energy - F4E) koja upravlja poslovima na izgradnji ITER-a.

Hrvatsku fuzijsku istraživačku jedinicu (Croatian Fusion Research Unit - CRU) osnovali su Institut Ruđer Bošković (IRB), Institut za fiziku (IFS), Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu, Prirodoslovno matematički fakultet (PMF), Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) Sveučilišta u Splitu, te Sveučilište u Rijeci. Sjedište CRU je na IRB-a, a njegov koordinator je Tonči Tadić, dok su koordinatori fuzijskih istraživanja na ostalim znanstveno-istraživačkim ustanovama CRU Mladen Prester, Nikola Čavlina, Damir Veža, Dragan Poljak i Mladen Petravić.

CRU koordinira sudjelovanje RH u fuzijskom programu EU-a kao National Fusion Entry Point, pružajući javnosti informacije u vezi sudjelovanja u fuzijskom programu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->