Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.10.2015. 14:46

Discovery program 

NASA traži niskobudžetne svemirske misije

Novi NASA-in istraživački program usmjeren je ka lansiranju misija za čim manje novaca.

NASA traži niskobudžetne svemirske misije

Vjerojatno znate da se NASA već duže vrijeme nalazi pred udarom američkih kongresnika koji smatraju da nije u redu trošiti "čak" 2 posto novca koji se godišnje potroši na vojsku za nekakve "bezvezne stvari poput istraživanja svemira". Stoga svake godine znanstvena zajednica nastoji udobrovoljiti Obamu i Kongres da ne ugase programe koji bi nam trebali otkriti kako smo nastali i jesmo li sami, kada se prema njihovom općem stavu "to ionako već odavno zna".

Najnoviji NASA-in Discovery svemirski program vjerojatno će se puno više dopasti američkim političarima, jer se fokusira na "low cost" svemirske misije, odnosno one koje će donijeti najveće rezultate uz najmanje troškova, a primjeri takvih su Dawn letjelica koja je nedavno ulovila zalazak Sunca na Ceresu, Messenger sonda koja se zabila u Merkur kada je potrošila baterije, te Mars InSight lander koji se nalazi na putu prema Marsu.

Za sada je u igri ukupno 5 takvih niskobudžetnih projekata, a dva od njih su namijenjena istraživanju najsjajnije planete na našem noćnom nebu, Venere.

Prva od njih pod nazivom DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry and Imaging) će proučavati kemijski sastav Venerine atmosfere, te istražiti postoje li na tom planetu još uvijek aktivni vulkani. Druga misija pod nazivom VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy), želi detaljno snimiti površinu Venere i napraviti mapu planeta u visokoj razlučivosti.

sunčev sustav

Nakon njih dolazi misija Psyche, čiji cilj je istraživanje istoimenog metalnog asteroida, za koji znanstvenici vjeruju da je bio protoplanet, sve dok njegovi kameni slojevi nisu bili otkinuti uslijed sudara s nekim drugim objektom.

Još jedan niskobudžetni projekt se zove NEOCam (Near Earth Object Camera), čija uloga je pronaći 10 puta više objekata u blizini Zemlje nego što ih je otkriveno do sada.

I na kraju, tu je misija Lucy, koja nema veze sa SF filmom sa Scarlett Johanson u glavnoj ulozi, već ima ulogu da na vanjskim dijelovima Sunčevog sustava proučava Jupiterove Trojan asteroide, koji bi mogli sadržavati tajne o povijesti Sunčevog sustava.

Timovi koji stoje iza ovih misija dobiti će po 3 milijuna dolara za provođenje studija koje bi trebale uvjeriti NASA-u i političare da potroše oko 500 milijuna dolara za svaku od njih, a objava o tome jesu li odabrane stići će do rujna 2016. Za usporedbu, NASA predviđa da bi misija slijetanja ljudske misije na Mars mogla koštati oko 400 milijardi dolara. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->