Nalazite se
Članak
Objavljeno: 24.08.2015. 12:57

Modulo  

VIDEO: MIT-eva kamera protiv preeksponiranih slika

Znanstvenici proizveli kameru koja nikada neće stvarati fotografije kojima su detalji prviše bijeli ili crni.

VIDEO: MIT-eva kamera protiv preeksponiranih slika

Hang Zhao i njegovi kolege odjela Camera Culture Group, koji se nalazi unutar Media Laba sveučilišta MIT, proizveli su novi tip kamere pod nazivom Modulo, koja koristi nove softverske algoritme koji su razvijeni specijalno za to da omoguće senzoru slike pohranjivanje više informacija nego što je dizajniran za to.

To omogućuje kameri da zabilježi više informacija o ambijentalnim svjetlosnim uvjetima, bez ignoriranja informacije kada je senzor pun, što obično rezultira fotografijama koje su najčešće previše tamne ili previše svijetle.

Koncept ovog sustava koji je objašnjen u ovom videu, predstavljaju na taj način da uspoređuju senzor slike s kantom i svjetlo s kapima kiše. Obična kamera ignorira svjetlosne detalje (kapi kiše) kada se kanta napuni vodom, pa dolazi do preljeva informacija iz nje, te to ignorira kada se zatvarač zatvori.

Za razliku od nje, Modulo kamera posjeduje modificirani senzor slike, koji nakon punjenja sadržaj pohranjuje u memoriju kamere, te stalno iznova započinje punjenje, sve dok se zatvarač ne zatvori.

Podaci o svjetlosti se potom rearanžiraju i procesiraju MIT-evim algoritmom, čime oporavljaju važne detalje o bojama, koji bi se na običnoj kameri izgubili.

Konačan rezultat toga su slike sa znatno kvalitetnijim detaljima, koje djeluju poput scena koje gledate vlastitim očima, na kojima su svi objekti baš onakvi kakve fotograf želi zabilježiti. To znači da s ovakvom kamerom možete zauvijek zaboraviti preeksponirane slike prekrivene s bijelim ili crnim pokrovom.

Nova kamera s ovim naprednim algoritmom može učinkovito zamijeniti HDR fotografiju, te omogućiti fotografima dobivanje čistih fotki sa samo jednim snimkom, umjesto da fotkaju višestruke slike iz različitih uglova i s različitim svjetlosnim ekspozicijama, a tada ih kombiniraju u jednu fotku korištenjem različitih HDR alata za postprocesiranje.

Znanstvenici kažu da bi se ova tehnologija osim u običnim kamerama, mogla naći na raznim drugim područjima u kojima se koriste kamere, te kao primjer navode Googleove autonomne automobile, industrijske robote, softver zaprepoznavanje lica, nadzorne sustave ifilmsku industriju.     

Izvor: MIT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->