Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.12.2011. 14:53

Racetrack memory 

Prvi testovi 100.000 puta brže memorije iz IBM-a

IBM je testirao memorijski čip koji je 100.000 puta brži od postojećih i troši manje energije od HD-a.

Prvi testovi 100.000 puta brže memorije iz IBM-a

Slike Racetrack čipa pokazuju nanožice pod uvećanjem i jednu kolumnu od 40 nanožica. FOTO Credit: IBM

Mada su tvrdi diskovi sve jeftiniji i mogu pohranjivati sve više podataka, njihova brzina se vrlo malo poboljšala tijekom zadnjih godina. Svaki puta kad restartate računalo, izgubite oko 2-3 minute na protok informacija između tvrdog diska i RAM memorije, a neki stručnjaci su izračunali kako se zbog gubitaka u produktivnosti i energiji zbog toga dnevno u svijetu gube milijuni dolara.

Znanstvenici IBM-a uspoređuju Racetrack memoriju s VHS kazetom koja je podatke zapisivala na megnetnu traku. Za razliku od "VHS-ice", njihov sustav umjesto magnetne trake koristi nanožicu od nikla i željeza, koja je milijun puta manja. Osim toga, u ovom sustavu nema nikakvih pokretnih dijelova kao na kazeti.

Bitovi podataka spremljenih na žicu jednostavno se smještaju u unutrašnjost trake polariziranom strujom, postižući brzinu od nekoliko stotina metara u sekundi, što bi se laički moglo nazvati "čitanjem čitave VHS kazete za manje od jedne sekunde", a sustav magnetskog odvajanja bitova, omogućava da to čitanje bude savršeno točno. 

 sustav se uspoređuje s čitanjem čitave VHS kazete za manje od jedne sekunde 

Racetrack memorija bi stoga mogla predstavljati veliki napredak u tehnologiji pohrane i čitanja podataka, te bi se, prema riječima inženjera, "računala opremljena Racetrack memorijom mogla podizati (bootati) trenutno, a njihovim informacijama bi se pristupalo 100.000 puta brže nego u slučaju tradicionalnih tvrdih diskova.

Ova tehnologija također donosi i znatne uštede energije, jer se Racetrack memorija ne treba napajati strujom svakog milijuntog dijela sekunde, kao što to čini konvencionalni RAM, pa bi se potrošnja mogla smanjiti i do 300 puta.

Od prvih informacija o ovoj tehnologiji (u studenom 2010.) do danas, prošlo je nešto više od godinu dana, a znanstvenici IBM-a su upravo objavili kako su izveli prve testove s novim čipom u realnim uvjetima.

Prototip čipa sastoji se od 256 Racetrack ćelija, a svaka od njih predstavlja jednu magnetsku nanožicu, 60-240 nanometara dužine i 15-20 nanometara debljine.

Testovi su pokazali kako bi ovo moglo revolucionizirati tehnologiju baziranu na novoj vrsti računalstva, koja omogućuje pristup masovnim količinama pohranjenih podataka za manje od milijarditih dijelova sekunde", stoji u izjavi IBM-a.

IBM također navodi kako se Racetrack memorija pokazuje i vrlo izdržljivom, te da se može brisati i pisati na milijune puta, što je znatno više u usporedni s flash memorijskim diskovima, koji prestaju biti funkcionalni nakon što svaki pojedini bit prođe 100.000 čitanja.

Mada su vrlo zadovoljni testiranjem prvih Racetrack memorijskih čipova, IBM-ovi istraživači priznaju kako ih čeka još puno rada na optimizaciji svih procesa, što znači kako ostavljaju nešto vremena i prostora Samsungu, Hewlett Packardu i Micron Technologiesu, koji također razvijaju svoje memorijske "super čipove".

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->