Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.07.2014. 12:53

Radna stanica 

Kako složiti zvijer od računala

Od komponenti koje nude najbolji odnos uloženo-dobiveno, možete složiti vrhunsku radnu stanicu.

Kako složiti zvijer od računala
Vidi 220

U današnje doba mogli bismo reći kako su gotovo sva računala koja imaju mogućnost izvođenja najjačih video igara, potencijalne radne stanice koje koriste profesionalci za 3D modeliranje, video montažu i druge najzahtjevnije zadaće za koje vam treba izdržljiva i snažna mrcina od računala.

Jedan dio profesionalaca se neće složiti s time, jer smatraju da su prave radne stanice isključivo one koje se prodaju pod tim imenom, no naši kolege iz Vidilaba su u ovomjesečnom broju Vidija broj 220 koji se nalazi na kioscima do 30. srpnja, dokazali kako zvijer od radne stanice možete složiti i sami, vodeći se sličnim inicijalnim elementima kao pri slaganju gamerskog stroja.

Kako je gamingu uvijek potreban što jači GPU, CPU i što više RAM-a, te dobro hlađenje, već i to može biti odlična polazišna točka za slaganje radne stanice. Također trebate znati da unatoč nazivu radna stanica, nije potrebno krenuti od procesora tipa Xeon i Opteron ili u SMP višejezgrene sustave, iz jednostavnog razloga što im je cijena nerazmjerno viša u odnosu na porast performansi u odnosu na standardne komponente.

Stoga nećete pogriješiti ako krenete s šesterojezgrenim Core i7 procesorom kao što su to pri slaganju "zvijeri" učinili naši kolege iz Vidilaba, dok kod matične ploče ne trebate previše filozofirati, već je isključivo važno izabrati čim stabilniji model.

Kada je radna stanica u pitanju, svi profići će vam reći da RAM memorije nikada nije dosta, pa se za zvijer trebate opskrbiti s minimalno 32 GB. Trebate znati da je RAM iza procesora najskuplja komponenta, pa ne trebate odmah nakupovati kekse s maksimalnom količinom memorije koja stane u vaš stroj i to od najskupljih proizvođača, već se također trebate voditi devizom - što više RAM-a za što manje novaca.

Brzina tu ne igra nikakvu ulogu, pa radije kupujte sporiji RAM, ali većeg kapaciteta. Što se tiče grafičkih kartica, nema potrebe da kupujete skupe Quadro ili FirePro grafičke kartice (pogotovo ako se bavite video obradom), jer će svaka grafička s puno sirove snage odraditi real-time renderiranje i slične zadaće bez 10-bitne sposobnosti prikaza boje koja tu nema nikakvu značajniju ulogu.

Vidi-220

Kvalitetno napajanje čini srce računala, tako da na njemu nemojte štedjeti, s time da malo pripazite na njegovu energetsku učinkovitost kako bi vam računi za struju bili nešto manji. Kao sistemski disk preporučamo dobar SSD od recimo 256 GB, a za pohranu veliki HDD od recimo 4 TB. Ukoliko procesor mislite overklokirati, svakako gledajte vodena hlađenja ili high-end CPU hladnjake. I za kraj vam ostaje dobro kućište  koje također najbolje pogađa omjer kvalitete i uloženog, s time da trebate misliti na komponente koje u njega stavljate, odnosno na kompatibilnost s eventualnim vodenim hlađenjem i drugim hardverom.

Za kraj bismo vam preporučili da u novom Vidiju 220 pogledate našu temu "Ultimativna radna stanica", u kojoj ćete vidjeti sve detalje slaganja "Vidijeve zvijeri" koju smo sučelili "profesionalnim" radnim stanicama i koristili za najzahtjevnije zadaće poput 3D CAD modeliranja, montaže videa i izrade vizualnih efekata, pa ćete se uvjeriti da se može fantastično nositi s njima.

Reći ćemo vam samo da su Vidilabovci svoj stroj testirali i u Svetoj Nedjelji u pogonima tvrtke Rimac Automobili, gdje su modelirali Concept One električni superautomobil, pa ovu temu nikako ne biste smjeli propustiti.  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->