Nalazite se
Članak
Objavljeno: 19.08.2014. 12:00

Vidilab 

Kako izabrati mobitel po svojoj mjeri

Jeste li sigurni da vam treba najbolji pametni telefon najviše klase ili će sve vaše potrebe zadovoljiti onaj najjeftiniji?

Kako izabrati mobitel po svojoj mjeri

Tržište mobilnih telefona, dakako onih "pametnih", toliko je ogromno da često nismo ni svjesni da osim onih najpoznatijih brandova i njihovih flagship modela, postoje brojni uređaji koji nemaju toliko jake marketinške mašinerije iza sebe, a mogli bi zadovoljiti potrebe dobrog dijela korisnika. Dakako, ako spadate u "power korisnike" kojima hardverska snaga i najzahtjevnije aplikacije traže PC u formi mobitela, onda se izbor sužava na "odlikaše", no mnogima će uređaji od 2.000 ili čak znatno manje kuna savršeno odraditi sve poslove kao i oni od 6.000 kuna.

Naše kolege iz Vidilaba su se stoga uhvatili u koštac testiranja 26 pametnih telefona podijeljenih u dvije klase, najsnažnijoj i najjeftinijoj (do 2K kn), te su čak sučelili te dvije kategorije jednu naspram druge kako bi u velikom usporednom testu, čitateljima novog Vidija br. 221/222 olakšali potragu za uređajem koji će im najviše odgovarati.

Vidi 221 222

Tijekom testiranja došlo se do vrlo zanimljivih činjenica koje na govore previše u prilog tezi da s najjačim hardverom poput četverojezgrenog procesora nikada nećete pogriješiti, jer je jedino mjerilo posvećenost inženjera optimizaciji. Stoga u najvišoj klasi neki hvaljeni telefoni s četverojezgrenim procesorom mogu biti lošiji od uređaja s 1.000 kuna nižom cijenom i dvojezgrenim CPU-om, a slično se odnosi i na brandove procesorskih jedinica. Iako gotovo sve perjanice rade na Qualcommovom čipsetu i četverojezgrenim procesorima čiji se taktovi ne spuštaju ispod 2,2 GHz, jedan proizvođač gura dvije jezgre na 1,3 GHz, te u nekim dijelovima testa uništava konkurenciju.

Jedna od nedoumica je i izabrati model prema količini RAM memorije i memorije za pohranu. Svi slabiji modeli dolaze s minimalnih 4 GB flash memorije, no kod velikog broja njih veliku količinu te memorije pojede sam operativni sustav, pa svakako pripazite ima li uređaj mogućnost dodavanja microSD kartice za proširivanje memorije. Mada gotovo svi  telefoni nude tu mogućnost, možete naletjeti i na poneki koji ima ugrađenu karticu, ali ne daje pristup utoru za mijenjanje, pa ste ograničeni na ono što dobijete s telefonom, a to bi vam ubrzo moglo iscuriti ako ste skloni fotkanju i snimanju videa.

Što se operativnih sustava tiče, tu je teško dati prednost jednom ispred drugih, ali svakako trebate voditi računa o korisničkom sučelju, jer sigurno ne želite gubiti nepotrebno vrijeme za traženje neinventivno postavljenih funkcija koje su zakopali na "petu razinu".

Što se mobitela u donjoj kategoriji tiče, njihovi ekrani se dijele na one s TFT i IPS matricom. Uređaji s IPS matricom daju bolji i svjetliji prikaz, no svaki proizvođač nudi svoju tehnologiju kojom nastoji osvojiti oči korisnika. Super AMOLED, Super LCD3, OLED s Clear Black tehnologijom, samo su neka od rješenja koja nude poznati proizvođači. Nakon toga na red dolaze veličina uređaja i njegovog ekrana, razlučivost, trajnost baterije, opremljenost, te izdržljivost na padove, prašinu i "kupanje".

Ako se spremate kupiti novi pametni telefon, naš usporedni test u Vidiju br. 221/222 sadrži i detaljan vodič za kupnju, pa vam svakako preporučamo da skoknete do kioska, jer biste u protivnom mogli nepotrebno zaplakati kada prekasno otkrijete da su vas nasamarili topao govor i široki osmjesi prodavača.  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->