Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.10.2015. 10:43

IBM 

IBM otkrio tajnu tranzistora od ugljikovih nanocijevi

Znanstvenici IBM Researcha objavili veliko otkriće vezano uz razvoj tranzistora od ugljikovih nanocijevi.

IBM otkrio tajnu tranzistora od ugljikovih nanocijevi

Nedavno ste možda čuli stavove mnogih IT stručnjaka, inženjera i tehnoloških gurua, koji su tvrdili da je Mooreov zakon došao vrlo blizu zida, jer fizička ograničenja koja donosi današnja elektronika više ne mogu pratiti njegovo predviđanje da će se broj tranzistora na čipu svake godine udvostručiti.

Razlog tome leži u dijelovima tranzistora poput kontakata, odnosno "ventila" koji omogućuju protok elektrona, jer se jednostavno više ne mogu smanjivati, pa se stoga širom svijeta razvijaju projekti "post silicijske ere", koja bi Mooreovom zakonu trebala osigurati mirnu budućnost novim tehnologijama, prije svega korištenjem ugljikovih nanocijevi.

Znanstvenici IBM Researcha, koji su jedni od predvodnika novih tehnologija, ovih su dana objavili da su ostvarili veliko postignuće koje bi moglo revolucionizirati rad računala u budućnosti, jer su otkrili kako zamijeniti silicijske kontakte tranzistora manjim i učinkovitijim ugljikovim nanocijevima.   

Time su se približili srcu problema s kojim se suočavaju današnji istraživači koji su suočeni sa situacijom u kojoj se pri smanjivanju tranzistorskih kontakata povećava njihov električni otpor, sve dok se ne dođe do točke u kojoj su komponente premale da bi učinkovito provodile elektrone, a silicij je došao upravo do te faze.

Stoga dolazi vrijeme da njegovu ulogu preuzmu ugljikove nanovijevi, jer su te strukture manje od 10 nanometara u promjeru, što je dvostruko manje od današnjih najmanjih tranzistorskih kontakata od silicija.

IBM stoga već neko vrijeme nastoji pronaći način kako spajati te sićušne komponente, pa se ti 10-nanometarski električni vodovi kemijski spajaju na metalnu substrukturu. Zamjena kontakata ugljikovim nanocijevima omogućuje računalima brže probavljanje većih količina podataka, te osigurava da se tranzistori nastave smanjivati i pratiti Mooreov zakon puno dalje nego što su to u stanju silicijske komponente.

"Ove inovacije u čipovima s potrebne kako bi mogle zadovoljiti zahtjeve računalstva u  oblaku, IoT-a i Big Data sustava", izjavio je Dario Gil, potpredsjednik znanosti i tehnologije u IBM Researchu. "Kako se tehnologija približila fizičkim ograničenjima silicija, novi materijali i arhitekture sklopova moraju biti spremni da dovedu napredne tehnologije koje će nas uvesti u eru kognitivnog računalstva. Ovo otkriće pokazuje da su računalni čipovi od ugljikovih nanocijevi u stanju pogoniti sustave budućnosti puno brže nego što to industrija očekuje".

IBM-ova studija će danas biti objavljena u publikaciji Science, a ovo otkriće nastavlja trend drugih minijaturizacija, koje uključuju tranzistore debljine od samo 3 atoma ili one koji su izrađeni od samo jednog atoma 

Izvor: IBM

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->