Nalazite se
Članak
Objavljeno: 21.12.2012. 11:55

FCC 

Check lista sigurnosti pametnih telefona

Američka komunikacijska agencija objavila listu postupaka koji će vam osigurati sigurnost mobitela.

Check lista sigurnosti pametnih telefona

FCC (Federal Communications Commission), odnosno Američka federalna komunikacijska agencija, objavila je "službenu" check listu pod nazivom FCC Smartphone Security Checker, namijenjenu korisnicima pametnih telefona na Androidu, Apple iOS-u, BlackBerryu i Windows Phoneu, koja će po njihovom mišljenju uvelike pomoći u otklanjanju sigurnosnih prijetnji koje u zadnje vrijeme sve više napadaju vlasnika najpopularnijih gadgeta.

"Lista je ponajviše namijenjena osobama s manjim tehničkim znanjem, ali svi se stručnjaci za sigurnost slažu kako je ovo dobra početna točka u razumijevanju onoga što savjetuju eksperti", kaže Chet Wisniewski, stariji sigurnosni istražitelj u Sophosu.

Check listi možete pristupiti na FCC-ovoj službenoj web stranici, na kojoj označite operativni sustav mobitela koji koristite i potom ćete za svaki OS dobiti 10 savjeta koji bi vam trebali osigurati sigurnost od malicioznih pošasti i krađa impulsa, podataka i novca.

Kako bismo vam ukratko opisali o kakvim se savjetima radi, dat ćemo vam primjer liste vezan za Android telefone.

Deset najvažnijih sigurnosnih savjeta FCC-a za vlasnike Android telefona

1. Postavljanje PIN-ova i Passworda na početni ekran. Za svaki pojedinačni servis koji koristite (e-mail, banking, društvene mreže) treba staviti drugi password.

2. Ne modificirajte tvorničke sigurnosne postavke telefona, uključujući "rootanje" i "jailbreakanje".

3. Backupirajte i osigurajte vaše podatke. Sve podatke s telefona redovno backupirajte na računala, vanjsku karticu ili u oblak.

4. Instalirajte samo aplikacije s provjerenih stranica. Prije instaliranja aplikacije napravite malo istraživanje o njezinoj autentičnosti. Pogledajte recenzije, tekstove u app storeu i provjerite linkove sa službene stranice na app store.

5. Morate znati nešto o dozvolama koje traže aplikacije prije nego ih dodijelite. Ne dodjeljujte dozvole koje omogućuju preuzimanje kontrole nad telefonom.

6. Instalirajte sigurnosne aplikacije koje mogu s daljine izbrisati sve podatke. Ako vam je telefon ukraden, takve aplikacije mogu izbrisati sve podatke s njega čak i kada je GPS isključen. Neke od tih aplikacija mogu i locirati vaš uređaj. Popis takvih aplikacija potražite na ovom linku.

7. Prihvaćajte nadogradnje i zakrpe za softver vašeg pametnog telefona. Omogućavanje automatskih nadogradnji ili onih koje dolaze od vašeg teleoperatera, proizvođača uređaja, OS-a ili aplikacija, smanjiti će mogućnost cyber prijetnji.

8. Pazite pri korištenju otvorenih Wi-Fi mreža. Pri surfanju mobitelom na otvorenoj Wi-Fi mreži vaš telefon je laka meta cyber kriminalaca. Limitirajte pristup hot-spotovima otvorenih mreža i koristite samo one kojima vjerujete, drugim riječima zaštićene. Posebno budite oprezni pri klikanju na web poveznice i ne logirajte se ponovo na servise na kojima ste već logirani.

9. Izbrišite podatke sa starog telefona prije nego ga bacite, donirate ili prodate.

10. Prijavite krađu pametnog telefona vašem teleoperateru kako bi ga stavio u FCC-ovu bazu ukradenih telefona (vrijedi samo za SAD). U SAD-u su svi teleoperateri povezani s tom bazom, te onemogućuju aktiviranje ukradenih uređaja na bilo kojoj mreži. Voljeli bismo da to i kod nas funkcionira, jer bi uvelike moglo smanjiti krađe telefona.  

Check listu FCC-a za sve platforme mobilnih operativnih sustava potražite na ovom linku.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->