Nalazite se
  • Pop Tech
  • Vjetroelektrana za mala kućanstva
Članak
Objavljeno: 20.09.2011. 10:44

WT6500 

Vjetroelektrana za mala kućanstva

Honeywell je u prodaju pustio najefikasniju vjetroturbinu koju se može nabaviti za potrebe malih kućanstava.

Vjetroelektrana za mala kućanstva
astroMINI_medium

Piše: Igor Sečen

Za razliku od sunčevih elektrana, vjetroelektrane do sada nisu bile nimalo isplative za potrebe malih kućanstava. Visoka cijena, složeni zahtjevi za instalaciju i opća efikasnost, činile su vjetroelektrane koliko toliko isplativima isključivo stanovnicima područja u kojima pušu relativno snažni vjetrovi tijekom čitave godine i to samo u velikim komercijalnim izvedbama kakve ste možda vidjeli uz neku "burovitu" cestu.

Najnoviji sustav vjetroturbine Honeywell WT6500 na dobrom je putu da to potpuno promijeni. Po cijeni od 5.495$ (29.819 kn), sad možete nabaviti najnoviji model njihove vjetroturbine koja će vaš krov pretvoriti u malu kućnu elektranu.

Ova vjetroturbina u sebi sadrži originalno rješenje koje iskorištava čitavu površinu lopatica, sustavom magneta koji se nalaze pri njihovim vrhovima i prolaze uz bakrenu zavojnicu okvira stvarajući struju. Zbog takve izvedbe, WT6500 može stvarati struju i iz najslabijeg vjetra brzine od 3,2 km/h (većina vjetroturbina kao minimum traži brzinu od 13 km/h). Taj sustav instantno proizvodi struju, koju potom možete skladištiti u baterije ili je koristiti direktno, kako bi se reklo "on-line", te ne zahtijeva dodatna postrojenja i velike pretvarače. 

Pored toga, prednosti ove turbine su veličina koja u promjeru iznosi samo 1,83 m, vrlo tihi rad, kao i njezino samousmjeravanje prema vjetru, a jedna može godišnje proizvesti oko 1.500 kwh struje, što je oko 15% utroška prosječnog kućanstva.

Drugim riječima, ako biste imali mogućnost da ih postavite 6-7 komada, više uopće ne biste morali plaćati račune za struju.

Kad sve to stavite na papir, za ovakvu investiciju trebali biste čekati 28 godina da vam se isplati, ukoliko uzmete prosječnu cijenu kilovata struje u Hrvatskoj koja u prosjeku iznosi 0,7 kn (cca 0,45 kn jeftina tarifa, 0,9 kn skuplja), no tu bi uvelike mogli pomoći zakonska regulativa, državne subvencije i energetska politika.

Na primjer, svakome tko se odluči postaviti ovakvu vjetroturbinu na svoj krov, država bi mogla subvencionirati pola njezine cijene. Pored toga, svima bi mogla smanjiti cijenu kilovata konvencionalne struje za iznos koliki se uštedi proizvodnjom struje na ovaj način, odnosno 15%.

Nadalje, država bi mogla propisati zakonske obveze postavljanja ovakvih vjetroturbina svim izvođačima koji grade nove stambene, poslovne i druge objekte, što bi dugoročno, u kombinaciji sa sunčevim ćelijama moglo uštedjeti velike novce.

I na kraju, država bi trebala sama pokrenuti razvoj i postavljanje ovakvih sustava, te ih proglasiti kapitalnim ulaganjima, jer ona to doista i jesu.

Jedina alternativa energiji iz fosilnih goriva su nuklearna energija i ona iz obnovljivih izvora. Obzirom da nuklearne elektrane traže velika ulaganja i resurse (koje mi nemamo pa ih moramo uvoziti), a i javnost im u velikom dijelu nije sklona, izvori obnovljive energije su vrlo važan strateški projekt razvijenih zemalja, koje sve više novca ulažu u njih, ne čekajući razvoj novih tehnologija poput fuzijskih elektrana.

Naravno, ne smijemo se zavaravati kako je energija iz obnovljivih izvora jeftina i kako može riješiti sve naše energetske potrebe koje su svakim danom sve veće.

Na primjeru ove kućne vjetroturbine možete vidjeti kako su ti sustavi poprilično skupi, te efikasni i isplativi tek dugoročno, no i njihova tehnologija se stalno razvija, pa je potrebno čim prije krenuti u omasovljenje ovakvih energetskih sustava.

Njihova komercijalizacija i povećani udio na energetskom tržištu omogućit će i dalji znanstveni razvoj, pa ne bismo smjeli na njih gledati kao na nešto što nam treba donijeti prosperitet "odmah i sad".

 jedina alternativa energiji iz fosilnih goriva su nuklearna energija i ona iz obnovljivih izvora 

Ako ništa drugo, ušteda potrošnje energije u kućanstvima će ostaviti više struje za potrebe industrije, Europska zajednica posjeduje fondove koji podupiru ovakve projekte, a i birači sve više uvažavaju one stranke koje zagovaraju takvu vrstu energetske politike.

Stoga bismo voljeli da u predizbornim kampanjama čujemo čim više poruka koje bi upućivale na taj smjer u razvoju energetske politike, jer političari moraju biti svjesni da građane osim sadašnjosti zanima i budućnost, a ne prošlost, kojom se mnogi i dalje uporno i isključivo bave.

Da ne završimo ovaj tekst političkim porukama, ukoliko vas zanima kako doći do jedne Honeywell WT6500 vjetroturbine i postaviti je na svoj krov, posjetite ovaj link i budite svjesni kako vam ugradnja tog ili sličnog energetskog sustava čiste obnovljive energije možda neće donijeti (trenutnu) materijalnu korist, ali ćete se sigurno bolje osjećati u saznanju da ste postali dio svijeta koji misli svojom glavom.

VIDEO: Vjetroturbina Honeywell WT6500 - prototip

Vjetroturbina je poprilično tiha, a na videu možete vidjeti kako promjena jačine vjetra ne utječe na njezin rad (pogledajte zastavu koja se njiše pokraj nje kao referencu). Inače, ovo je prototip turbine koju je za Honeywell razvila tvrtka WindTronic 2010. godine. U međuvremenu je sustav još poboljšan i od nedavno se počeo prodavati.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->