Nalazite se
  • Pop Tech
  • NASA plaća 28.465 kn za ležanje u krevetu
Članak
Objavljeno: 19.09.2013. 14:52

Studija 

NASA plaća 28.465 kn za ležanje u krevetu

Ova studija s ciljem proučavanja učinaka mikrogravitacije nekome će doslovce predstavljati "posao snova".

NASA plaća 28.465 kn za ležanje u krevetu

NASA je ovih dana raspisala natječaj u kojem traži kadrove za "poslove" ležanja u krevetu. Kandidati koje izaberu prvo će morati provesti u krevetu pokusni rok u trajanju od tjedan dana, a potom će sudjelovati u studiji tijekom koje će to morati činiti punih 70 dana. Ono što je posebno zanimljivo je plaća, koja će za ovu "tešku zadaću" iznositi 5.000 dolara mjesečno (28.465 kn).

Cilj ove studije je proučavanje posljedica mikrogravitacije, budući da neprestano ležanje u krevetu prilično podsjeća na uvjete koji vladaju u bestežinskom stanju u svemiru, odnosno bolje rečeno, postoje velike sličnosti u tome kako se takvi uvjeti odražavaju na ljudsko tijelo.

Tijekom studije sudionici će morati neprestano ležati, što znači da će ležeći morati jesti, piti, te se čak i tuširati u tom položaju, a biti će im dozvoljeno da gledaju televiziju, igraju video igre, te se bave bilo kakvim aktivnostima pod uvjetom da ne napuštaju ležeći položaj u krevetu.

Prema "pravilima igre", svaki će sudionik studije u sobi imati svjetlo u trajanju od 16 sati, dok će se 8 sati nalaziti u mraku.

Ovi ljudski pokusni kunići će se smjeti kretati izvan kreveta samo u trenucima kada će znanstvenici na njima provoditi testove u vezi promjena u kostima, mišićima, cirkulaciji, probavi i imunološkom sustavu.

Nažalost, prijave za sudjelovanje u ovoj studiji moguće su samo za državljane SAD-a, što je prava šteta jer bi se u ovim našim krajevima zasigurno našlo "profesionalnih ljenjivaca" u izobilju.

Inače, ovakve studije NASA provodi još od 2005. godine, a najduže su trajale 90 dana, nakon čega su sudionici morali prolaziti programe privikavanja na normalan život posebnim režimima prehrane i tjelovježbi, kakve prolaze i astronauti koji se vraćaju iz svemira.

Izvor: NASA

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->