Nalazite se
  • Pop Tech
  • Je li kineska nadzvučna podmornica lažnjak ili stvarnost
Članak
Objavljeno: 26.08.2014. 16:33

Samo propaganda? 

Je li kineska nadzvučna podmornica lažnjak ili stvarnost

Kineski mediji tvrde da je Kina napravila veliki napredak u razvoju nadzvučnih podmornica.

Je li kineska nadzvučna podmornica lažnjak ili stvarnost

Odmah na početku moramo naglasiti da većina svjetskih znanstvenika tvrdi kako je najnovija vijest koju objavljuje South China Morning Post (SCMP) čista "patka" ili loše sročena kineska propaganda, no mi ćemo je svejedno prenijeti jer barem zvuči intrigantno, a vrlo vjerojatno predstavlja i plodno tlo za vaše komentare.

Uglavnom, prema pisanju SCMP-a, Kina je navodno napravila veliki iskorak u razvoju nadzvučnih podvodnih plovila koja uključuju podmornice i torpeda, te je došla vrlo blizu podmornice koja će se zahvaljujući svojstvu superkavitacije, pod vodom kretati u "zračnom mjehuru" brzinom od 5.800 km/h, te bi udaljenost od Šangaja do San Francisca mogla prijeći za manje od 2 sata.

Li Fengchen, profesor fizike fluidnog inženjerstva je SCMP-u rekao da se projekt razvija u Institutu tehnologije Harbin, a glavna inovacija kineskih znanstvenika je u tome što su došli u mogućnost kreiranja zračnog mjehura koji zahtijeva takva brza podvodna vožnja.

Razlika između obične i superkavitacijske podmornice.

Na žalost, Fengchen ne navodi nikakve tehničke detalje o tome kako im je to pošlo za rukom, no kaže da je ovo vojni projekt, pa je masu toga obavijeno velom tajne.

Prema njegovim riječima, osnova tehnologije podvodne nadzvučne podmornice se temelji na ruskom torpedu Shakval, koje je bilo u stanju postići brzinu od 370 km/h, odnosno znatno veću od konvencionalnih torpeda.

Li kaže da će nakon što postigne brzinu veću od 75 km/h, podmornica ući u stanje superkavitacije, nakon čega će biti u stanju postizati nadzvučne brzine, no priznaje da trebaju riješiti još dosta problema, uključujući i razvoj snažnog podvodnog raketnog motora.

Pored toga, ovaj znanstvenik navodi kako bi se tehnologija mogla primijeniti i za potrebe plivača, što nam zvuči još više kao SF. "Ako bi odijelo za plivanje moglo kreirati i održati mnoštvo sićušnih mjehurića u vodi, moglo bi znatno reducirati trenje od vode, pa bi plivanje bilo lako poput letenja u zraku", kaže Fengchen.

Mada ne možemo tvrditi da je ova vijest doista samo loša propaganda, nekako nemamo osjećaj da tu postoji bilo što više od teorije i koncepta, pa ćemo Lija zasad samo staviti u "smočnicu ideja", sve dok se ne pojave neki konkretni materijali. Uostalom, predlažemo vam da posjetite poveznicu izvora ove vijesti dolje, pa sami pokušate zaključiti koliko je ovo doista ozbiljan projekt, a koliko fantastika. 

Izvor: South China Morning Post

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->