Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.03.2014. 17:22

Digitalna anonimnost 

Infografika: 9 koraka za nestati s interneta

Ako vam je dosta digitalnog online života, pokušajte nestati s Interneta uz ovih 9 savjeta.

Infografika: 9 koraka za nestati s interneta

Popularna tražilica "hostova" WhoIsHostingThis, objavila je zanimljivu infografiku koja bi vam trebala pomoći u nestanku s interneta. Valja naglasiti da puno toga ovisi o tome koliko ste bili aktivni tijekom vašeg online života, pa vam shodno tome mora biti jasno da ćete jako teško zatrti baš sve svoje tragove, ukoliko ste se registrirali na ogromnom broju servisa, mreža, foruma i web stranica, jer ste vrlo vjerojatno masu toga zaboravili.

No ako vam je doista totalno prekipjelo zatrpavanje vašeg inboxa reklamama, pozivanje na razna događanja preko društvenih mreža, obavijesti o aktivnostima vaših prijatelja, te ako vam pri upisivanju imena u tražilice počnu ispadati kontroverzni rezultati, slike koje ste nepromišljeno objavljivali, ili vas plaši digitalno uhođenje od strane špijunskih i marketinških agencija, pomoću ovih savjeta raspoređenih u 9 koraka, moći ćete napustiti veći dio svojeg internetskog života i uživati u digitalnoj anonimnosti. Moramo vas upozoriti da to učinite samo ako ste doista sigurni da vam online život doista više ne treba, jer morate odvagati sve prednosti i nedostatke poduzimanja jednog takvog drastičnog koraka.

Raščistili ste sami sa sobom i spremni ste za digitalno samoubojstvo? OK, onda krećemo. 

Korak br. 1 

Zatvorite svoje Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn i slične račune. Svaka društvena mreža ima svoj sustav za gašenje računa, pa ako ne znate kako ga deaktivirati, možete čak potražiti upute e-mailom. Stoga nikako nemojte gasiti e-mail prije nego što sve drugo riješite.

1

Korak br. 2 

Potražite sami sebe preko raznih tražilica, kako biste otkrili i zatvorili sve račune koje ste možda zaboravili.

2

Korak br. 3 

Na onim računima koji se ne mogu zatvoriti, lažirajte svoje podatke. Unesite kriva imena, adrese, kontaktne podatke i promijenite sve drugo što bi nekoga moglo povezati s vama.

3

 

Korak br. 4 

Odplatite se ili kako to obično kažemo "unsubscribajte" s mailing listi s kojih vam dolaze razne obavijesti ili newsletteri.

4

Korak br. 5 

Izbrišite rezultate pretraživanja u tražilicama, odnosno zatražite da vas uklone iz rezultata pretraga. Google na primjer posjeduje svoj alat za to pod nazivom URL removal tool koji će vam pomoći u tom procesu.

5

Korak br. 6 

Kontaktirajte direktno web stranice i zatražite ih da uklone podatke o vama. Puno sreće s time, jer svi neće biti pretjerano susretljivi.

6

Korak br. 7 

Zatražite takozvane "data clearing houses" tvrtke koje se bave skupljanjem i prodajom podataka drugim tvrtkama, da uklone sve podatke o vama. One su to dužne učiniti na vaš direktni zahtjev, ali to je također pomalo "tricky" kao i točka 6.

7

Korak br. 8 

Zatražite da vas izbrišu iz telefonskih imenika i online direktorija. S ovim nećete imati problema ukoliko se radi o legitimnim teleoperaterima.

8

Korak br 9. 

Izbrišite svoje e-mail račune. Moramo vam ponovno naglasiti da je ovo zadnji korak koji ćete napraviti, jer postoji mogućnost da vam je nešto promaklo, a deaktiviranje nekih računa možete poduzeti isključivo pomoću potvrde koja će vam stići na e-mail. U biti, najbolje je da nakon što prijeđete gornjih 8 koraka, pričekate neko vrijeme dok ne budete sigurni da ste "nestali" s Interneta.

9

Naravno, sve ovo ne znači da ćete uspjeti doista u potpunosti prestati postojati na Internetu, jer se vaše ime može i dalje pojavljivati na nečijim tuđim stranicma, temama i postovima, nad čime nemate nikakve ingerencije. Zbogom i vratite nam se opet jednog dana. 

Izvor: WhoIsHostingThis

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->